Sestrám v hradeckém kraji stoupnou mzdy o 1500 Kč
Hradec Králové - Zdravotní sestry v nemocnicích Královéhradeckého kraje najdou v srpnové výplatě o zhruba 1500 korun více, informoval ČTK mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Zdravotníci, kteří v kraji požadují vyšší růst mezd, přesto v pondělí 17. srpna vstoupí do stávkové pohotovosti. ČTK to řekla členka výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví za hradecký kraj Iva Řezníčková.
"Práce zdravotních sester má naprosto nezastupitelnou, významnou roli. Kraj chce jejich platy průběžně navyšovat, ale podle svých dlouhodobých plánů a reálných možností rozpočtu, ne na základě populistických rozhodnutí bývalé vlády," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).
Současné navýšení platů zdravotním sestrám vychází podle mluvčího z nařízení bývalé vlády. Tehdejší kabinet platy části zdravotníků upravil, ale krajům na to žádné další finance nepřidělil. Zvýšení platů zdravotnického personálu bude stát zhruba 50 milionů korun, většinu z těchto peněz se kraji podařilo zajistit vyjednáváním se zdravotními pojišťovnami.
Ze svého rozpočtu bude kraj hradit zvýšení platů například záchranářům, sestrám v kojeneckých ústavech a některých příspěvkových organizacích, které nemají smlouvy s pojišťovnami. Kraj už zdravotním sestrám zvýšil od 1. ledna platy o zhruba šest procent.
Zdravotní sestry před několika dny začaly sbírat podpisy pod petici, kterou chtějí v září předložit krajským zastupitelům. "Stávková pohotovost je posledním varováním před jednáním na krajském zastupitelstvu, další postup zvážíme podle výsledků tohoto jednání," řekla Řezníčková.
Odboráři tvrdí, že průměrný plat středního zdravotnického personálu je v krajských nemocnicích hradeckého kraje nejnižší v zemi a pohybuje se kolem 20.000 korun, zatímco ve státní fakultní nemocnici je až o 7000 korun vyšší. Podle odborů kvůli nízkým platům z krajských nemocnic odcházejí sestry a chybí personál, a požadují proto navýšení mezd.
V pěti krajských nemocnicích pracuje na 3000 lidí, dalších více než 600 lidí kraj zaměstnává v příspěvkových organizacích, jako jsou zdravotnická záchranná služba, léčebny dlouhodobě nemocných, sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov a protialkoholní záchytná stanice. Ročně jde na platy všech krajských zdravotníků více než miliarda korun.
ČTK
Zdroj: ČTK