Přeskočit na obsah

Sestry, laboranti či záchranáři začali chystat komoru nelékařů

Chtějí mít podobnou stavovskou organizaci, jako mají lékaři, zubaři a lékárníci.

Česká komora nelékařů (ČKN) by mohla začít fungovat od příštího roku. Novinářům to řekla šéfka České asociace sester Dana Jurásková.

V Česku působí 155.000 pracovníků v nelékařských profesích. O vzniku jejich vlastní stavovské komory začali jednat představitelé 26 jejich profesních sdružení. Podmínky pro působení nelékářů upravuje od roku 2004 zákon. Nyní se připravuje jeho novela.

"Nelze komunikovat se 30 subjekty. Jsme připraveni spolupracovat a postupovat společně," uvedla Jurásková.

Na vzniku komory se podle ní loni v červnu shodly všechny organizace nelékařů kromě jediné, a to sdružení klinických psychologů.

Jurásková uvedla, že by komora mohla začít pracovat od ledna 2013. Novela o podmínkách výkonu nelékařských povolání by měla začít platit od dubna příštího roku. Právě o podobě zákona a o úpravě komory v něm chce přípravný výbor s ministerstvem zdravotnictví jednat.

Komora by podle Juráskové měla dohlížet na dodržování odborných i etických pravidel v jednotlivých profesích. O podmínkách a práci nelékařů by chtěla vyjednávat nejen s ministerstvem, ale i s kraji a zdravotními pojišťovnami.

Poskytovat by měla znalecké posudky a odborná stanoviska. Hájit by měla také zájmy svých členů, a to třeba ve sporech u soudů. Na starost by mohla mít i celoživotní vzdělávání.

Zatím není jasné, zda členství v chystané stavovské organizaci nelékařů bude povinné jako u lékařů, zubařů a lékárníků. Ti mohou s pacienty v Česku pracovat jen tehdy, pokud jsou členy svých komor. Podle Juráskové bude záležet na tom, jaké ČKN dostane pravomoci a kompetence.

Šéfka asociace sester dodala, že všechny organizace bez ohledu na velikost své členské základny budou mít v komoře stejně silný hlas.

Informace o postupu a přípravách chce výbor komory nelékařů zveřejňovat. Provozovat k tomu bude třeba portál www.nelekari.cz, který by měl začít fungovat v únoru.

------

autor: ktk
ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené