Sestry se stávají "advokátkami zdraví"
Zdravotní sestry se v posledních letech v mnoha případech stávají "advokátkami zdraví". Vedle ošetřovatelské práce pomáhají pacientům vyznat v často složitých léčebných postupech. Mnohdy také znají lépe než lékař pacientovo zázemí. Zároveň se zvyšují požadavky na jejich odborné vzdělání. Zákon vyžaduje celoživotní vzdělávání a k ošetřovatelství již patří vysokoškolské a bakalářské studium, řekl dnes ČTK mluvčí České asociace sester Jiří Škuba.
Složitá medicínská technika vyžaduje špičkový personál. Česká asociace sester má téměř 50 odborných sekcí. V některých zdravotnických zařízeních pracuje sestra specialistka, většinou s vysokoškolským vzděláním. Existují například ambulance, kde pracují samostatně sestry a odbornice na hojení ran.
Asociace dnes pořádala setkání zdravotních sester, kterého se zúčastnila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Sestrám mimo jiné řekla, že bude usilovat o zvýšení jejich platů. Se stárnutím populace se bude zvyšovat podíl lidí, kteří potřebují zdravotní péči, a vyspělé státy se na tuto situaci již připravují. České setry mají díky svému vzdělání dobré vyhlídky na práci nejen v zemích Evropské unie, ale i v USA a Kanadě.
Průměrná mzda sester v nemocnicích dosáhla téměř 18.000 korun měsíčně, v soukromém sektoru je o 2000 korun nižší. Kvalifikovaná sestra si může v EU přijít na 2000 eur, tedy asi na 60.000 korun.
Zdroj: ČTK