Přeskočit na obsah

Sestry slouží přesčas, aby nebyl ohrožen chod oddělení

Sokolov/Tisková mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Marková odpovídá v rozhovoru na to, jak chce nemocnice přilákat do Sokolova nové zdravotní sestry nebo lékaře. A jak chce vedení zamezit tomu, aby zdravotníci z nemocnice odcházeli.

Jak tedy chcete přilákat do Sokolova zdravotnický personál?

Pro všechny naše tři nemocnice platí motivační nabídky. Nabízíme zájemcům o zaměstnání náborový příspěvek. V kategorii lékař činí 50 tisíc korun, zdravotní sestra, fyzioterapeut, nutriční terapeut a zdravotní laborant 30 tisíc a zdravotní asistent 15 tisíc korun.

Snažíte se takzvaně podchytit i budoucí lékaře, kteří teprve studují?

Ano, studentům medicíny od 4. ročníku dáváme 2 500 korun za měsíc do ukončení studia při podepsání dohody o nástupu po ukončení studia nejméně na pět let. A studentům medicíny od 6. ročníku pět tisíc korun za měsíc do ukončení studia rovněž při podepsání té samé dohody.

Kolik chybí sester a jaké mají přesčasové hodiny?

Za letošní červen to bylo 1 050 hodin v celé Nemocnici Sokolov. To je přibližně třicet přesčasových hodin. Za stejné období chybělo v sokolovské nemocnici třiadvacet sester.

Budou se rušit nebo spojovat oddělení?

Aktuálně se neuvažuje o zrušení žádného oddělení ani spojování. Pro měsíce červenec a srpen byl snížen počet lůžek na interním oddělení o polovinu (30 lůžek). Je zde především nedostatek lékařů, ale i sester.

Kolik je průměrný, popřípadě nástupní plat zdravotní sestry?

V roce 2008 činil v Karlovarské krajské nemocnici průměrný plat této kategorie téměř 23 tisíc korun. Nástupní plat se nedá přesně určit, odvíjí se totiž od vzdělání, kvalifikace a praxe.

Jak motivuje nemocnice ty stávající sestry, aby neodcházely?

Mají pravidelné čtvrtletní odměny nebo se snažíme neustále vylepšovat pracovní prostředí. Vedení Karlovarské krajské nemocnice také započalo proces budování personální kultury. Využívá možnosti mimořádných odměn a oceňování zásluh finančně i morálně, sleduje významná životní i pracovní výročí zaměstnanců, která jsou spojena s finanční odměnou a společenským setkáním. Je zde záměr uspořádání dalších akcí, které by v rámci daných možností zvýšily pocit sounáležitosti zdravotníků, ale i ostatních zaměstnanců. Je samozřejmé, že finanční ohodnocení je základem pro všechny pracovní kategorie, nicméně se domníváme, že ani tato část přístupu k zaměstnancům není zanedbatelná.

Regionální deníky, Roman Cichocki

Sestry slouží přesčas, aby nebyl ohrožen chod oddělení

Sokolov/Až třicet hodin přesčas musí odsloužit zdravotní sestry v sokolovské nemocnici. Pokud by se tak nestalo, byl by ohrožen chod některých oddělení. Nemocnice přitom potřebuje až dvacet sester. Ty kvůli nízkým příjmům utíkají do privátního sektoru nebo také za hranice. Nemocnici navíc trápí i nedostatek lékařů.

Absence sester bude znát i v době zářijové dovolené na interně. Sestry ze Sokolova budou zaskakovat za kolegyně v Karlových Varech a Chebu. Důvodem je také nedostatek personálu.

Zdravotní sestry poukazují na nízké platy. Čekají na to, zda dostanou přidáno. "Už aby to bylo. Máme velkou zodpovědnost, kterou nikdo nedocení," řekla jedna z nich.

Přidáno ale nemají dostat všechny sestry. Mluví se o všeobecných sestrách a porodních asistentkách. "Je to nespravedlivé a nerozumím tomu. Jsme zdravotní sestry jako ostatní, tak proč bychom měly být znevýhodněné oproti ostatním," konstatovala jedna z laborantek.

Zdravotní personál také čeká na to, zda dostanou sestry peníze zpětně. "K tomu, zda zdravotní sestry obdrží navýšení platů i zpětně, se nemohu vyjádřit. Byl bych rád, ale vše záleží na tom, jak dopadne domluva s pojišťovnami," řekl generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Jiří Fojtík. Sestry laborantky mají smůlu.

Poptávku po lékařích a zdravotních sestrách zaznamenává i sokolovský úřad práce. "Máme zde požadavek na sedmnáct lidí z řad zdravotníků. Nejvíce chybí všeobecných sester, a to deset. Co se týče lékařů, těch shání nemocnice dvanáct," uvedl Jaroslav Januš, mluvčí Úřadu práce v Sokolově.

Vedení nemocnice se snaží motivovat zdravotní sestry tak, aby neodcházely do jiných sektorů, například soukromého. "Na základě kolektivního vyjednávání mají sestry jistotu čtvrtletních odměn, na které Karlovarská krajská nemocnice vyčlenila pro tento rok přibližně 20 milionů korun a Karlovarský kraj přidal 10 milionů. Další možné rezervy jsou ve zlepšování pracovního prostředí, interpersonálních vztahů, ve snaze o zvyšování loajality vůči zaměstnavateli," sdělila tisková mluvčí KKN Zdeňka Marková.

Některé zdravotní sestry zkusily pracovat v soukromém sektoru a tvrdí, že by neměnily. "Pracovala jsem v nemocnici v době, kdy jsem měla malé děti. Nevyhovoval mi nepřetržitý provoz. Tak jsem zkusila pracovat jako sestra mimo státní zdravotnické zařízení. A jsem spokojená. Vyšli mi vstříc a po určité době mám i velmi slušné platové podmínky, na které bych v nemocnici byla nucena odpracovat mnoho přesčasových hodin," uvedla Radka Borešová z Rotavy.

Regionální deníky, Roman Cichocki

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…