Přeskočit na obsah

Sestry v jiné nemocnici si polepšily, my ne...

Před dvěma roky jsem absolvovala certifikovaný kurz v Brně v oboru práce sestry na centrální sterilizaci.Všechny zúčastněné kolegyně z jiných nemocnic si tím polepšily tak, že byly zařazeny do 11. platové třídy, je jasné,že si ho velice rády udělaly. Nám bylo řečeno, že si tím obhájíme 10. platovou třídu, za kterou nám však vzali 2 roky praxe ve zdravotnictví. Jak je možné, že se ve státních nemocnicích dějí takové rozdíly? A navíc, když byly přeřazeny do vyšší platové třídy, žádné roky praxe jim odebrány nebyly.



Odpovídá právník se zaměřením na medicínské právo Mgr. Miloš Máca.

 

Pro zodpovězení otázky, do které platové třídy spadáte o úspěšném absolvování certifikovaného kurzu (neboli zvláštní odborné způsobilosti), je důležité zkoumat podmínky obsažené v nařízení vlády č. 222/2010 Sb. o katalogu prací ve veřejných službách.

Pro zařazení do 10. platové třídy je rozhodující, zda všeobecná sestra vykonává bez odborného dohledu:

  • plánování a poskytování ošetřovatelské péče prostřednictvím ošetřovatelského procesu bez odborného dohledu,

  • provádění základní zdravotní výchovy pacientů a laické veřejnosti v oblasti ochrany a podpory zdraví a v ošetřovatelských postupech,

  • zajišťování komplexního sterilizačního procesu včetně monitoringu na centrálních sterilizacích,

  • poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče pod odborným dohledem,

  • provádění specializovaných diagnostických, léčebných, ošetřovatelských nebo rehabilitačních postupů a výkonů zvlášť náročných z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení pod odborným dohledem.


Pro zařazení do 11. platové třídy je rozhodující, zda všeobecná sestra vykonává bez odborného dohledu:

  • poskytování ošetřovatelské péče bez odborného dohledu, k jejímuž výkonu je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti,

  • provádění specializovaných diagnostických, léčebných, ošetřovatelských nebo rehabilitačních postupů a výkonů bez odborného dohledu, zvlášť náročných z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení, k jejímuž výkonu je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti,

  • činnosti spojené s přípravou a obsluhou přístrojového vybavení na operačních sálech nebo na specializovaných diagnostických nebo terapeutických pracovištích, instrumentace při operačních diagnostických a terapeutických výkonech, ke které je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti,

  • provádění zdravotní výchovy pacientů všech věkových kategorií a jimi určených osob, případně jiných osob ve specializovaných ošetřovatelských postupech v rámci hospitalizace a přípravy na poskytování péče ve vlastním sociálním prostředí nebo před diagnostickým a terapeutickým výkonem včetně přípravy informačních materiálů,

  • organizaci a koordinaci činností nelékařských zdravotnických pracovníků a zajišťování mezioborové spolupráce, zajišťování kvality péče a bezpečí pacientů v rámci organizačních celků. Zajišťování a provádění celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků včetně specializačního vzdělávání v oboru příslušné specializace.


Samozřejmě ne všechny druhy činností musí zdravotní sestra vykonávat kumulativně. Pokud jste tedy zvláštní odbornou způsobilost v podobě certifikovaného kurzu získala a na jejím základě příslušné činnosti bez odborného dohledu vykonáváte (viz zejména bod 1 k 11. platové třídě), na zařazení do této platové třídy máte právní nárok a nelze souhlasit s konstatováním, že jste si tím pouze obhájila 10. platovou třídu.


Co se týče odebírání let praxe ve zdravotnictví, za určitých podmínek toto umožňuje nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Konkrétně pokud se jedná o zdravotní sestry, podle § 4 odst. 7 tohoto nařízení vlády odečítá zaměstnavatel ze započitatelné praxe dobu neuskutečněného studia. Od doby započtené praxe se zdravotnickému pracovníkovi se střední zdravotnickou školou zařazenému v 9. platové třídě odečtou 2 roky, v 10. platové třídě 3 roky, a v 11. a vyšší třídě 5 let. Pokud tento pracovník dosáhl vyššího odborného vzdělání, odečte se mu od praxe při zařazení do 10. platové třídy 1 rok a při zařazení do 11. a vyšší platové třídy 3 roky. Zdravotnickému pracovníkovi s vysokoškolským vzděláním v bakalářském studijním programu se v tomto případě při zařazení do 11. a vyšší platové třídy od doby praxe odečtou 2 roky.


Neznám podrobněji konkrétní situaci a dosažené vzdělání jak u Vás, tak u Vašich kolegyň. Je možné, že jisté rozdíly mohou plynout právě z tohoto důvodu. Doporučuji, abyste si s kolegyněmi v tomto duchu provedly vzájemné srovnání, a pokud by toto srovnání (ať už v rámci zařazení do platové třídy anebo ve věci odečtení počtu let ze započtené praxe) neodpovídalo zásadám, které uvádějí citovaná nařízení vlády, obraťte se písemně na svého zaměstnavatele s žádostí o vysvětlení.


www.tribune.cz


 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…