Přeskočit na obsah

Sestry z nemocnic dál odcházejí

I v roce 2018 pokračoval úbytek zdravotních sester v českých nemocnicích akutní péče. Počet úvazků všeobecných sester se snížil meziročně o 159. Pokles je menší než v předchozích letech, kdy překročil dvě stovky. Navíc zhruba 102 úvazků zdravotních sester a porodních asistentek zmizelo ze segmentu i s lůžky, když se dva poskytovatelé z kategorie akutních nemocnic přesunuli do ostatní lůžkové péče. Pokud bychom tyto úvazky nepočítali, odešlo loni z nemocnic „jen“ méně než šedesát všeobecných sester. Zároveň v roce 2018 přibylo v akutních nemocnicích 176 praktických sester.

„Z dat je vidět, že dochází přinejmenším k určité stabilizaci. Možná se blýská na lepší časy. Už neodcházejí stovky všeobecných sester. Ne, že bychom s tím byli spokojení. Potřebovali bychom naopak nárůst počtu sester, protože se nemocnice stále potýkají s jejich nedostatkem. Uvidíme, jak se projevilo zacílení navyšování na směnný provoz, kde byl největší problém,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Nevyřešíme to ze dne na den. Musíme se zaměřit i na to, abychom navýšili kapacity na školách,“ dodal Vojtěch.

Nejen loňská, ale i kumulativní data od roku 2010 ukazují, že část úvazků všeobecných sester nahrazují v nemocnicích praktické sestry. Proti roku 2010 odešlo z českých nemocnic 2 165 všeobecných sester a přišlo do nich 2 046 praktických sester.

 

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené