Přeskočit na obsah

Šetrných operací v Plzni přibude

Radikální změnu života má za sebou Antonín Voska z Příbrami, který trpěl takzvanou nezhoubnou hyperplázií prostaty. Jeho obtíže způsobené zvětšením prostaty, kterými trpí polovina mužské populace nad 60 let, jsou už minulostí.

Dvaasedmdesátiletý muž využil skutečnost, že v plzeňské fakultní nemocnice operují prostatu laserem. "V pondělí mě operovali, teď se cítím skvěle. Cévku, na kterou jsem byl při močení půl roku odkázán, jsem odhodil," řekl včera spokojený Voska.

Měl štěstí, že se na operaci dostal. Loni totiž fakultní nemocnice omezila počet výkonů laserem, jež provádí dva roky. Chyběly jí na ně totiž peníze.

Operace, o které byl mezi pacienty obrovský zájem, totiž nechtěly proplácet zdravotní pojišťovny. Nyní ale nastal průlom a pojišťovny by měly nemocnici zákroky laserem proplácet.

"V poslední době, když se nás pacienti ptali na možnost operace laserem, odkázali jsme je na zdravotní pojišťovnu. Jsme přesvědčeni, že v tomto ohledu zájem zafungoval," uvedl Milan Hora, přednosta urologické kliniky fakultní nemocnice, která je dlouhodobým propagátorem operací prostaty laserem.

Při zákroku laserovým paprskem se odpaří zvětšená tkáň prostaty. K pacientovi je tento postup mnohem šetrnější a umožňuje rychlejší rekonvalescenci než po laparoskopické operaci nebo zákroku skalpelem.

Nemocnice navíc na přelomu loňského a letošního roku získala nový výkonnější přístroj na operace prostaty, díky němuž mohou lékaři bezpečně odstranit ještě větší tkáně než dosud.

Kromě Plzně nabízí tuto metodu ještě olomoucká vojenská nemocnice a soukromé zdravotnické zařízení v Rokycanech. Všude až dosud náklady hradily ze svého rozpočtu.

"Přišlo to na zhruba deset milionů korun. Na každého operovaného pacienta je totiž třeba nové vlákno v hodnotě kolem 23 tisíc korun. Počet operací závisel na finančních možnostech nemocnice," zdůraznil Milan Hora.

V roce 2006, kdy s operacemi zeleným laserem jako první v Česku fakultní nemocnice začala, jich provedla 171. V roce 2007 to bylo 168 a loni už jen 127. Klasických operací skalpelem bylo loni 110.

Milan Hora připustil, že se větší část z nich dala nahradit laserem, pokud by na ně byly peníze. "Paradoxně nám tedy pojišťovny platily za operace provázené větším množstvím komplikací, zatímco ty bezpečnější jsme museli hradit ze svého," řekl lékař.

Milan Hora patří k propagátorům operací zvětšené prostaty, které prodělá v USA 30 procent mužské populace, zatímco v Česku jen 15 procent. Hora odhaduje, že rozhodnutí pojišťoven proplácet laserové výkony, by mohlo mít vliv na rozhodování soukromých zdravotnických zařízení o investicích.

"Ta zařízení by mohla nakoupit více laserů. Tím by se část pacientů z fakultní nemocnice přesunula k nim, což by bylo jen pozitivní, protože bychom měli více času například na komplikovanější péči, jako jsou operace zhoubných nádorů, které patří do specializovaného pracoviště typu fakultní nemocnice," připomněl Hora.

Nejprve operovali plzeňští lékaři zvětšené prostaty laserovým přístrojem o výkonu 80 wattů, nový přístroj má výkon 120 wattů. "Je to nejmodernější, co v této chvíli na tento typ operace existuje," upozornil lékař urologické kliniky Jiří Klečka.

Se starším přístrojem operovali v Plzni prostatu do zhruba 100 gramů, nyní odhadují, že budou schopni odstranit kolem 130 gramů zvětšené tkáně. Metoda je tak použitelná pro většinu případů nezhoubného zvětšení prostaty.

Při laserové operaci pacient nekrvácí a je schopen se vrátit do práce už po dvou až třech dnech. Dříve to trvalo týdny, v případě velké operace i měsíce. Po moderním půlhodinovém až čtyřicetiminutovém zákroku zeleným laserem odchází pacient z nemocnice do 24 hodin, močovou cévku lékaři po operaci odstraňují už za několik hodin.

Na základě dlouhodobých zkušeností a množství provedených výkonů získala urologická klinika statut referenčního školicího střediska pro střední Evropu.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…