Přeskočit na obsah

Slib ČSSD platit za pacienty by kraje ročně stál miliardu korun

Zhruba miliardu korun budou muset podle expertů najít kraje každý rok v rozpočtech, pokud chce ČSSD splnit volební slib, že kraje uhradí poplatky za pacienty v krajských nemocnicích. Částka se může vyhoupnout až na pět miliard, pokud budou kraje hradit poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, jak to doporučil antimonopolní úřad. ODS varovala, že tyto peníze budou chybět v krajských rozpočtech například na opravy silnic či podporu škol.

Pokud by kraje vedené sociální demokracií proplácely lidem zpět poplatky jen v krajských nemocnicích, jak plánují, mohly by se vystavit riziku veřejné podpory a o takovém systému by musela rozhodovat Evropská komise, řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina.

Platbu z peněz krajů vítá Svaz pacientů, podle něj je to krok k úplnému zrušení poplatků. Podle České lékařské komory je věcí krajů, co ze svých peněz podpoří. Komora ale chce, aby zdravotní pojišťovny platily více nemocnicím a ambulancím, takže by nebyly závislé na poplatcích.

Ministr Tomáš Julínek (ODS) trvá na tom, že zavedení poplatků je správným reformním krokem. Kritici přičítají volební prohru právě nespokojenosti občanů s poplatky. Podle poslance ODS Borise Šťastného a poslankyně Strany zelených Kateřiny Jacques by měl Julínek odstoupit. Ministr to odmítl, hodlá v reformách pokračovat.

Od ledna platí pacienti 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun na pohotovosti. Podle Julínka vydali lidé za poplatky za půl roku 2,6 miliardy korun. Omezily se zbytečné návštěvy ordinací a lékaři mají více času na pacienty. Uspořilo se 3,4 miliardy korun, pojišťovny je dávají na léčbu vážných nemocí.

"Záměr krajských úřadů hradit za pacienty regulační poplatky je líbivý, ale mě by zajímalo, jak k tomu přijdou pacienti, za které poplatky nikdo nezaplatí," řekl ČTK prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

"Je věcí kraje, jak nakládá se svými penězi a jak podporuje své občany, nevidím na tom nic špatného," řekl ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek. Kraje pomohou svým nemocnicím a ty nejsou podle Kubka schopny zajistit péči ve svých ambulancích všem, takže se odlivu pacientů ze soukromých praxí neobává. "Nemyslím si, že by kvůli třicetikorunovému poplatku měnil pacient svého lékaře," vysvětlil.

"Zubařů je tak málo, že z tohoto pohledu to nehraje vůbec žádnou roli," řekl k možnému odchodu pacientů od lékařů, kde poplatky zůstanou, prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher ČTK řekl, že pokud kraje budou hradit poplatky ve svých zařízeních, postihne konkurenční nevýhoda hlavně nemocnice, lékárny a ambulantní specialisty. Na praktiky to dopad mít nebude. "Máme také zprávy od pacientů, kterým vadí, že když nejsou v dosahu krajské nemocnice, nikdo za ně poplatky neuhradí," řekl.

Prezident Svazu pacientů a člen ČSSD Luboš Olejár je jiného názoru. "Poplatky jsou nespravedlivé a je jen dobře, že se krajská zastupitelstva ujmou placení na dobu potřebnou k jejich úplnému zrušení," řekl ČTK.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt uvedl, že podle zákona se regulační poplatky mají platit a vybírat. "Problém může být s veřejnou soutěží a nakládáním s prostředky krajů," upozornil. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD a zřejmě budoucí středočeský hejtman David Rath všechny námitky odmítá, podle něj jde o normální trh.

Někteří ambulantní specialisté proto zvažují, že v rámci konkurenčního boje budou pacientům poplatky odpouštět. Obavy mají i veřejné lékárny, tedy ty, které nejsou součástí nemocnic. Pacienti by zřejmě dali přednost lékárnám v nemocnicích, kde za ně uhradí poplatek kraj. Česká lékárnická komora varuje, že některé lékárny by mohly zkrachovat.

Kromě Středočeského kraje chtějí údajně proplácet všechny poplatky v krajských nemocnicích také lídři vítězné ČSSD na jižní Moravě a v Pardubickém kraji. V Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji a na Vysočině by si zřejmě pacienti i nadále hradili poplatky za pobyt na nemocničním lůžku. V Královéhradeckém kraji by mohli být od poplatků osvobozeni senioři a děti.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…