Přeskočit na obsah

Slováci si patrně připlatí za zdravotní péči

To by se zřejmě odrazilo na snížení rozsahu základního balíku zdravotnických výkonů, které v současnosti podobně jako v Česku proplácejí z vybraných povinných odvodů zdravotní pojišťovny.

Slovenské zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz, což se odráží mimo jiné v zadlužování nemocnic nebo v nižším ohodnocení zdravotnického personálu než v jiných evropských zemích včetně Česka.

Situaci zhoršila světová hospodářská krize, kvůli které v zemi razantně stoupla nezaměstnanost. Pro zdravotní pojišťovny to znamená výpadek příjmů, které odvádějí zaměstnanci a zaměstnavatelé v podobě povinného zdravotního pojištění. Navíc stát platí na zdravotní péči dětí, penzistů nebo nezaměstnaných méně než v minulosti.

Ministerstvo zdravotnictví chce situaci zlepšit například zavedením individuálního zdravotního pojištění. Úřad sice detaily zatím nezveřejnil, podle odborníků by připojištění mohlo zkrátit čekací doby na operace nebo pozvednout úroveň služeb zdravotníků. Kritici upozornili, že pacientům bez připojištění by se dostupnost zdravotní péče mohla zhoršit.

"V praxi by to fungovalo tak, že se nejprve zúží rozsah zdravotní péče, která je hrazena z povinného zdravotního pojištění. A poté může pojištěnec uzavřít individuální zdravotní připojištění. Do připojištění se tedy může dostat všechno, co nebude kryto povinným zdravotním pojištěním," řekl dříve pro list Plus jeden deň o novém systému výkonný ředitel sdružení zdravotních pojišťoven Eduard Kováč. Cenu připojištění by si stanovila každá pojišťovna, zohledňovala by například věk nebo zdraví klienta.

Soukromí lékaři zašli ještě dále a navrhli opětovné zavedení poplatků za návštěvu ambulance a pobyt v nemocnici nebo přímé platby za vybraná ošetření. Pacienti by si tak připláceli za léčbu lehčích onemocnění, jako například chřipku. Vážné zdravotní potíže včetně rakoviny by se nadále léčily bezplatně. Model přímého zpoplatnění zdravotnických výkonů pravděpodobně neprojde, ministerstvo zdravotnictví tuto myšlenku totiž odmítlo.

Slováci v minulosti platili za návštěvu lékaře i za pobyt v nemocnici. Tyto poplatky ve výši několika desítek tehdejších slovenských korun minulá vláda pod vedením levicového premiéra Roberta Fica krátce po svém nástupu do úřadu v roce 2006 zrušila.

Poplatky za hospitalizaci nedávno zavedla nemocnice v západoslovenských Malackách a o podobném kroku uvažují i další zařízení. Ministerstvo zdravotnictví i asociace nemocnic však upozornily, že takové opatření je v rozporu se zákonem a hrozí za ně nemocnicím pokuty.

Slovenští lékaři a zdravotní sestry sice dlouhodobě upozorňují na problémy ve zdravotnictví a na možnost odchodu kvalifikovaného personálu do zahraničí, k důraznějším akcím na podporu svých požadavků se však dosud neodhodlali. Naopak, jejich čeští kolegové si pod hrozbou hromadných výpovědí vynutili od státu lepší finanční ohodnocení své práce.

ČTK boa ko hej

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…