Slovenská reforma v příštím roce
Slovenské zdravotní reformy, které již přinesly částečné zpoplatnění péče o pacienty, se dostávají do závěrečné fáze. Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac již připravil poslední dva ze série osmi reformních zákonů a parlament by se jimi měl zabývat ještě letos. V příštím roce by pak měly být v platnosti všechny právní normy a reforma bude podle Zajace u konce.
"Jsou to poslední dva zákony, které potřebujeme nebo máme ambici dostat do života," řekl Zajac o nových očekávaných normách. Návrh zákona o veřejném zdravotnictví podle ministra navazuje na změny ve státní správě z loňského roku a zohledňuje připomínky Evropského parlamentu a Rady Evropy pro oblast veřejného zdraví s výhledem do roku 2008. Cílem zákona je zvýšit osobní odpovědnost každého občana za své zdraví. Zajac od návrhu očekává lepší prevenci i celkový stav zdraví v zemi. Systém se soustřeďuje na zdraví a všechny jeho aspekty, nikoli na chorobu. Ministr očekává snížení počtu současných 36 úřadů veřejného zdravotnictví na budoucích osm krajských úřadů, což by mělo ušetřit výdaje ze státního rozpočtu.
Dalším návrhem je lázeňský zákon. Ten by podle Zajace měl zlepšit využívaní a ochranu přírodních léčivých vod a "vynést lázeňství ze socialismu a vnést ho do Evropské unie". Návrh se již v minulosti dostal do parlamentu, byl ale zamítnut v prvním čtení.
Dosud slovenský parlament přijal šest zákonů, které mimo jiné zavedly placení za léčbu některých méně závažných nemocí a umožňují nadstandardní zdravotní pojištění vedle základního. Pacienti platí 20 slovenských korun za ošetření u lékaře a 50 korun za den strávený v nemocnici. Připlácí se rovněž za odvoz sanitkou. Zvýšilo se také doplácení za lázně, přičemž poplatky stouply na více než trojnásobek. Zdražení se ale týká pouze chronických pacientů, kteří navštěvují lázně pravidelně. Preventivní lékařské prohlídky, které však pravidelně podstupuje pouze kolem patnácti procent Slováků, zůstaly bezplatné.
Nová Zajacova pravidla zatím nicméně úplně nevyřešila hlavní problémy slovenského zdravotnictví. Pacienti nadále čekají na složitější vyšetření celé měsíce, občas není k dispozici dostatek léků a podle průzkumů si Slováci stále myslí, že zdravotnictví je nejzkorumpovanějším resortem.
Zdroj: ČTK