Přeskočit na obsah

Slovenské úřady poprvé zakázaly vývoz nedostatkového léku

Slovenské úřady poprvé zakázaly vývoz léků do zahraničí, zejména do ČR. Důvodem je nedostatek medikamentu užívaného například na epilepsii.

Ceny léků na Slovensku se řadí k nejnižším v Evropské unii, což firmy využívaly ke skupování a jejich následnému prodeji v cizině. Slováci kvůli tomu jen s obtížemi v lékárnách sháněli některé léky.

České léky jsou také levné, českým úřadům ale zákon neumožňuje zákaz jejich vývozu kvůli nedostatku pro pacienty. Podle odborných odhadů skončí ročně v zahraničí pětina českého lékového trhu.

Kvůli rozmáhajícímu se vývozu léčiv dovezených předtím na Slovensko zavedla Bratislava od letoška možnost zablokovat obchod s léky. Poprvé této pravomoci využil Státní ústav pro kontrolu léčiv tento měsíc, když ve čtyřech případech zakázal prodat do zahraničí lék Lyrica od americké firmy Pfizer. Většina dodávek léku na epilepsii či bolest měla skončit v České republice.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv nepovolil vývoz léku, protože by byla ohrožena jeho dostupnost," uvedl úřad.

Podle něj hrozilo, že tisíce lidí na Slovensku by v případě exportu léku mohly mít potíže s jeho nákupem. To by prý mohlo zkomplikovat jejich léčbu, protože za Lyricu není náhrada v podobě jiného léku. Detaily o zakázaných dodávkách úřad neuvedl.

Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs řekl, že v ČR tuto situaci zákon neřeší. Upravuje pouze to, když provozovatel má současně lékárnu i distribuci. Při nákupu léku musí uvést, zda přípravek půjde do lékárny pro pacienty, nebo se bude distribuovat dál. Komora loni navrhla změnu zákona tak, aby v případě hrozícího nedostatku pro české pacienty nesměl být lék vyvezen. Sněmovní zdravotní výbor návrh odmítl.

Slovenští distributoři musejí vývoz léků do ciziny hlásit už před uskutečněním obchodu a jen v prvním čtvrtletí úřady dostaly přes 1400 oznámení. Zakázat vývoz léku mohou, pokud v zemi hrozí jeho nedostatek, což by mohlo ohrozit zdravotní péči o pacienty.

Krebs podotkl, že zákony EU povolují tato opatření, pokud by byla ohrožena léčba pacientů v dané zemi. "Stát může přijmout individuální pravidla, vývoz je možné omezit v národní legislativě," shrnul.

Lyrica patrně není jediným nedostatkovým lékem na Slovensku. List Pravda napsal, že na pultech lékáren chybějí i přípravky na léčbu vysokého krevního tlaku, srdečních potíží nebo na ředění krve.

Skupování dovezených léků a jejich vývoz do ciziny se na Slovensku objevilo poté, co úřady v minulosti začaly tlačit na dodavatele, aby ceny snížili. Podařilo se sice omezit výdaje Slováků na některé léky, ale zároveň se léky začaly vyvážet do ciziny, kde se prodávaly dráž. Podle odhadů činí roční obrat při prodeji léků ze Slovenska do zahraničí zhruba 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč).

To, že si Slovensko chrání své pacienty, není podle Krebse v rámci EU úplně běžný krok. Vyplývá to ale z faktu, že jsou tam ceny léků poměrně nízké. V zemích, kde jsou léky dražší, tento problém není.


Seznam léčivých přípravků, které se v roce 2012 nejčastěji distribuovaly z ČR do lékáren a zdravotnických zařízení v zahraničí:
název léku    počet balení    denní definované dávky celkem
Imunor    86.664    0
Micardisplus    36.343    1,017.604
Micardis    27.286    1,528.016
Detralex    23.955    0
Prestarium Neo Forte    14.330    2,623.895
Berodual    13.498    449.933
Akineton    11.311    113.110
Lyrica    10.411    145.754
Travatan    9511    713.325
Betadine    8800    0

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv (ČR)

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…