Přeskočit na obsah

Slučování nemocnic ve Středočeském kraji

Nápad sjednotit středočeské  nemocnice se zrodil po vítězství ČSSD v krajských volbách na podzim roku 2008. David Rath představil svou vizi pro zdravotnictví ve Středních Čechách – zrušit poplatky a přeměnit nemocnice na nezisková zařízení.

V prvém bodě uspěl, se sloučením nemocnic však nastal problém – návrh sice prošel loni v březnu krajským zastupitelstvem, ale  takovýto krok nemůže proběhnout bez souhlasu ministerstva zdravotnictví. 

Středočeský kraj dvakrát podal žádost na ministerstvo a dvakrát byl odmítnut. Ve třetím, zatím posledním případě, podaly žádost samotné nemocnice – kraj tak reagoval na námitky ministerstva, které uvádělo, že žádosti jsou v rozporu se zákonem. Tento třetí návrh podal kraj loni 18. září. Ministerstvo mělo na rozhodnutí o zápisu 30 dní, před uplynutím této lhůty ale požádalo o doplnění. Protože ministerstvo považovalo tento případ za obzvlášť složitý, prodloužilo si lhůtu o dalších 30 dní.  A ve výsledku se nic nerozhodlo. 

David Rath do médií  uvedl, že ministerstvo nerozhodlo do řádného termínu a úmyslně  sabotuje snahu kraje. Ministerstvo se zase ústy náměstka Marka Šnajdra brání, že žádný konečný termín neexistoval a správní řízení stále běží. Šnajdr dále označil Davida Ratha za hysterického, Rath zase hrozí žalobou k Nejvyššímu správnímu soudu. A chce podat trestní oznámení na neznámého pachatele. 

Nemocnice však zatím s dalšími kroky vyčkávají. „Nemocnice zřizované krajem, které podaly poslední žádost o tento zápis, a jímž nebylo ve lhůtě vyhověno, nyní plánují obrátit se na ministryni Juráskovou dopisem o vysvětlení a napravení  tohoto stavu. Bude záležet, jak se k tomu paní ministryně postaví. Jinak nemocnice zvažují  podání žaloby na MZ na nečinnost,“ sdělila MT mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková. Osud velkého Rathova plánu tak zůstává ve hvězdách. 

Jak měl vlastně projekt vypadat? 

Zřizovatelem celého projektu měl být Středočeský kraj. Majetek akciových společností měl být vložen do neziskové nemocnice na základě zákona 245/2006 Sb. o veřejných neziskových ústavních zařízeních v souladu s příslušnými ustanoveními Obchodního zákoníku. 

V čele celého holdingu měla stanout MUDr. Kateřina Pancová, současná ředitelka kladenské nemocnice. 

Zastánci sloučení nemocnic hovořili o celosvětovém trendu, který přináší takovým sloučeným nemocnicím-holdingům velké benefity – např. centrální nákupy přístrojů a léků. Ušetřené prostředky by poté měly být použity k lepším mzdovým podmínkám pracovníků. Tudíž by takový projekt měl omezit odchody našich zdravotníků do zahraničí a soukromé sféry. Zaměstnanci přitom měli dostávat mzdu, tj. v tomto zařízení by platily klasické tarify.  

Podle Kateřiny Pancové  patří k největším benefitům neziskové společnosti i zabezpečení jejího majetku.„Vzhledem k tomu,že majetkové přesuny nad 2 miliony korun musí odsouhlasit zřizovatel, tedy Středočeský kraj, který musí postupovat podle Zákona o obcích a krajích, kde je explicitně stanoveno,že majetkové přesuny v organizacích zřizovaných Krajem schvaluje zastupitelstvo, je vytunelování neziskové nemocnice prakticky vyloučeno,“ říká Pancová. 

Z finančního hlediska je zajímavý model, který měl holding používat. „Peníze do jednotlivých nemocnic bude rozdělovat management po schválení dozorčí radou. Klíčem bude váha kde na jedné straně bude hospodářský výsledek na druhé straně potřebnost jednotlivých nemocnic.

Pokud například ON Benešov trpí za chyby minulého vedení, které nemocnici mizerným hospodařením astronomicky zadlužilo a je zřejmé, že nové vedení si vede mnohem lépe, dostane krátkodobě finanční pomoc nad rámec standardních mechanismů. Přerozdělování, jak již výše zmiňuji, bude pod dohledem dozorčí rady a také zřizovatele,“ vysvětluje Kateřina Pancová. 

Štěpán Feik, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…