Služby pro drogově závislé nejsou rovnoměrné
Dostupnost služeb určených pro drogově závislé nejsou mezi jednotlivými regiony rovnoměrně rozděleny. ČTK to v úterý řekl ředitel sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Ivo Kačaba. Tato rada včera rozdělila mezi neziskové organizace dotace určené na boj proti drogám. Téměř 105 milionů korun si mezi sebe rozdělí 142 projektů. Celkem bylo předloženo 166 žádostí.
Podle Kačaby programy pokrývají všechny typy služeb, nabídka však není v jednotlivých regionech vyvážená. Centrum pro drogově závislé chybí podle něj například v Karlových Varech. "Nebylo nic ve Zlíně, ale máme signály, že tam nějaká služba vznikne," uvedl dále Kačaba. Upozornil také na nedostatečný počet kontaktních center a terénních programů v Praze. Rada vlády se to chystá řešit s pražským magistrátem.
Nedostatek služeb by se také mohl projevit na Vysočině. Se svými protidrogovými programy zde podle Kačaby skončilo sdružení Fokus Vysočina. O tom, kdo by mohl tuto službu převzít, jedná rada vlády se zástupci kraje. Přesto ale odborníci považují celkovou nabídku v celé republice za dostatečnou a stabilní.
O dotace se mohly ucházet neziskové či příspěvkové organizace. Všechny přihlášené žádosti byly posuzovány dvěma experty a jedním pracovníkem sekretariátu rady vlády. Na peníze nedosáhly projekty, které obsahovaly nedostatečný popis programu, neprůhledný rozpočet či nezaručovaly potřebnou efektivitu.
V roce 2004 působilo v Česku 92 kontaktních a terénních center a výměnných programů. Nejčastěji využívanou službou byla výměna stříkaček, předloni pracovníci těchto center vyměnili 2,4 milionů stříkaček. Čísla za loňský rok ještě nejsou k dispozici. Rada v posledních třech letech rozdělila mezi neziskové organizace po každé 105 milionů korun.
Zdroj: ČTK