Smutné prvenství Prahy: nejvíce rakoviny prsu
Každý rok zjistí lékaři rakovinu prsu u více než pěti tisíc Čechů a Češek. Tomuto nejčastějšímu nádorovému onemocnění žen podlehnou každý rok zhruba dva tisíce obyvatel.
Nechvalný primát přitom má ve výskytu této zákeřné nemoci už po celá desetiletí hlavní město. Na 100 tisíc obyvatel připadá v metropoli zhruba 140 pacientů, přičemž jich kolem šedesáti ročně umírá. Naopak nejnižší výskyt v republice je v Moravskoslezském kraji.
Se znečištěným životním prostředím nebo s nevhodným životním stylem tedy zvýšený výskyt nádorů prsu zřejmě přímo nesouvisí.
Odborníci to přičítají spíš lepší dostupnosti diagnostických přístrojů.
"Obyvatelé hlavního města mají blíž k odborníkům i ke specializovaným vyšetřením," říká pražská koordinátorka občanského sdružení pacientek Mamma Help Hana Jírovcová.
Přesto se jedna z největších odbornic na nádorová onemocnění, profesorka Jitka Abrahámová, pozastavuje nad tím, že i mezi Pražankami je pořád ještě hodně žen, které vyhledají odborníky příliš pozdě. Naděje na úspěšnou léčbu tím klesá.
"Hlavně starší dámy přicházejí už v dosti tristním stavu. Přitom žijí ve velkoměstě, kde je za každým rohem lékař. A ony přesto přicházejí pozdě," podivuje se přední česká onkoložka. Nicméně pochvaluje si zavedení pravidelných kontrol na mamografu, které ženám po dosažení 45 let věku hradí každé dva roky pojišťovna.
"Screening velmi dobře funguje," říká. A není sama, kdo si pravidelné prohlídky pochvaluje.
"Ubylo III. klinických stadií, kde už jsou postižené lymfatické uzliny. Ale tristní je to, že pořád zůstává stejný podíl žen, které přicházejí až ve IV. stadiu. Tam už jsou rozsáhlé nálezy, pacienti nemají dobrou prognózu," potvrzuje i primářka Jana Prausová z Fakultní nemocnice Motol.
Otázkou zůstává, jestli je za pozdními příchody k odborníkům spíš stud nebo jen nevědomost žen.
"Nesouvisí to ani s jejich inteligencí nebo se stupněm dosaženého vzdělání, ani s uplatněním v zaměstnání," zdůrazňuje Jitka Abrahámová z Fakultní Thomayerovy nemocnice. Někdo zkrátka o sebe dbá a někdo ne.
"Vrcholové manažerky a intelektuálky jsou spíše nedbalé," shrnuje lékařka své třiačtyřicetileté zkušenosti z onkologie.
K lepší informovanosti pacientů a jejich blízkých má přispět nová publikace, kterou připravila se svými kolegy. V knize "Co byste měli vědět o rakovině prsu" najdou čtenáři nejnovější poznatky o moderní léčbě, o vedlejších účincích, ale také o sociálních aspektech života s touto diagnózou.
Na rozdíl od jiných podobných publikací v ní nechybí kapitola věnovaná právům pacientů. A boří ještě jeden mýtus. Ročně totiž touto nemocí onemocní i 50 mužů.
Publikace zřejmě není poslední knihou přední onkoložky pro laickou veřejnost. "Ještě chceme udělat publikaci o karcinomu tlustého střeva a konečníku," popisuje lékařka.
Zdroj: Mladá Fronta DNES