Přeskočit na obsah

Soukromé praxe vyzvaly vládu, ať zastaví kampaň proti pojišťovnám

Sdružení ambulantních specialistů dnes vyzvalo vládu, aby zastavila kampaň proti zdravotním pojišťovnám. Podle lékařů, kteří mají soukromé ambulance, nejsou pojišťovny hlavním viníkem zadlužení systému. Opačný názor zastává prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath, který má za hlavní viníky právě pojišťovny, zejména Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP).

Také premiér Jiří Paroubek soudí, že stabilizace zdravotnických financí závisí do značné míry na pojišťovnách. Podle něj mají "plné páky a velkou odpovědnost". Vinu na straně pojišťoven vidí i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. "Vyzýváme vládu, aby korigovala přístup ministerstva zdravotnictví a zastavila jeho kampaň proti pojišťovnám," řekl ČTK výkonný místopředseda sdružení Zorjan Jojko.

Soukromí lékaři zvažují protestní akce, v nichž chtějí upozornit vládu na to, aby řešila problém pozdních plateb pojišťoven. Praktičtí lékaři uvažují o tom, že na tři dny zavřou ordinace, či vypovědí smlouvy s neplatícími pojišťovnami. Ambulantní specialisté se chtějí obrátit dopisem na premiéra. Soukromí lékaři dosud nikdy protestní akce neorganizovali, pouze se připojovali k akcím kolegů z nemocnic. Nyní zvažují demonstraci před ministerstvem zdravotnictví či VZP.

Zpožďování plateb od VZP, ale i některých zaměstnaneckých pojišťoven, podle Jojka vážně ohrožuje ambulance. "Dochází již k přímým hospodářským ztrátám a hrozí uzavření ordinací a ukončení jejich činnosti," vysvětlil. Také podle Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost nese veškerou zodpovědnost vláda a ministerstvo zdravotnictví. "V minulosti neuváženě provedené zásahy státu způsobily finanční nerovnováhu systému a narůstající ekonomickou nestabilitu zdravotních pojišťoven," uvádí se v prohlášení, jež dostala ČTK.

Pozdní platby pojišťoven ohrožují také lékárníky. "Při zhruba 70 dnech prodlení po lhůtě splatnosti, což je nyní u VZP standard, nelze zajistit provoz bez vnějších zdrojů. Jakékoli rezervy, které lékárny mohly mít, jsou již vyčerpány," řekl ČTK prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Od počátku roku podle Chudoby ukončilo kvůli finančním problémům činnost 22 ze 2200 lékáren. Předsedové okresních sdružení lékárnické komory "varují vládu, poslance i senátory a všechny politiky před následky neřešení současné situace a další, stále se prohlubující destabilizací zdravotnictví".

VZP se v těchto dnech omluvila lékařům i lékárníkům za zpožďování plateb. Vysvětlila je tím, že z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví musí za péči platit více, než má peněz z výběru pojistného. Připomněla i to, že vláda při hodnocení výročních zpráv pojišťoven potvrdila, že mají minimální prostor pro nápravu. Podle shodného názoru lékařů a lékárníků jsou narůstající finanční problémy systému způsobeny kromě nevhodných zásahů státu při stanovení cen péče také tím, že stále klesá podíl plateb státu za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Za skupiny, které odebírají nejvíce péče a jsou pro pojišťovny nejdražší, tak stát platí stále méně, což zatěžuje rozpočty pojišťoven.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…