Soukromí lékaři stávkovali
Praktičtí lékaři dnes splnili své hrozby a kvůli zpožďování plateb od pojišťoven většina z nich zavřela ordinace. Asi 1500 z celkem více než 6000 praktických lékařů v Praze demonstrovalo před sídlem ministerstva zdravotnictví. Následná schůzka jejich vyslanců s ministryní Miladou Emmerovou konkrétní dohody nepřinesla. Rozešli se ale s tím, že spolu budou dál jednat.
Pacienti se dnes s akutními případy museli obracet na ambulance nemocnic, případně na ty z lékařů, kteří ordinovali. Většina lidí s omezením počítala, ti, kteří o protestu nevěděli, si však stěžovali na nedostatek informací.
Jednodenní protest sice skončil, problémy praktiků, respektive zadluženého českého zdravotnictví ale zůstávají. Prezident Václav Klaus soudí, že finanční systém zdravotnictví a koncepce zdravotní péče je v hluboké krizi a vyžaduje radikální změnu.
Jaroslava Durdisová z Vysoké školy ekonomické, která se zabývá zdravotnictvím, míní, že rozpor je již mezi zájmy soukromých lékařů a zájmem veřejným. Pro soukromé lékaře je jedním z kritérií podnikatelský úspěch, ale veřejným zájmem je minimalizovat náklady, nefinancovat zbytečné výkony, i když by byly podnikatelsky úspěšné, uvedla.
Stát nyní částečně oddlužuje pojišťovny, chystá se navýšit odvody za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Pojišťovny uvedly, že v příštím roce neobnoví smlouvy se zdravotnickými zařízeními, která nesplní nároky na kvalitu. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nebude uzavírat smlouvy s novými zdravotnickými zařízeními, jež neplánovaně vznikají. To vše má vést k úsporám, snížení dluhů, a tedy i rychlejším platbám lékařům. Nyní jim pojišťovny dluží i za několik měsíců a praktici tvrdí, že to jejich ordinace přivádí na pokraj kolapsu.
Emmerová dnes znovu hovořila i o možném překlenovacím úvěru pro VZP. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek ale řekl, že tyto věci aktuální potíže lékařů nevyřeší a úvěr podle něj zadluží systém o úroky.
Zhruba hodinový protest lékařů před ministerstvem, kde byli i pediatři, zubaři, zdravotní sestry, lékárníci a medici, se obešel bez násilí a vyhrocenějších situací. Demonstranti ale vypískali prezidenta České lékařské komory (ČLK) Davida Ratha, který podle nich zájmy soukromých lékařů dostatečně nehájí. Někteří žádali odchod ministryně Emmerové, ta ale dnes zopakovala, že rezignovat nehodlá. Jelínek navíc po jednání s ní uvedl, že v tuto chvíli nejde o všeobecný požadavek praktických lékařů. Respektují prý, že o tom, kdo je ministrem, rozhoduje premiér Jiří Paroubek.
Předseda vlády se ve středu lékaře pokoušel od stávky odradit a dnes jim vzkázal, že jejich protest nic nevyřeší. Lékaře naopak podporuje opoziční ODS a pochopení pro ně mají i šéf vládních lidovců Miroslav Kalousek a místopředseda unionistů František Pelc. Komunisté stávku odmítli. Podle nich lékaři používají podobné principy nátlaku jako teroristé.
Protest podpořily kromě ČLK lékařské i zdravotnické odbory, na stranu lékařů se postavili také hejtmani, kteří jsou většinou členy ODS. Proti jsou managementy nemocnic, zatímco nemocniční lékaři vyjádřili svým kolegům v privátu podporu. Ambulantní specialisté se ke stávce připojili symbolicky, uzavřením praxe na hodinu či vyvěšením protestních letáků. V poledne byla na hodinu uzavřena také řada lékáren. Ze 40.000 lékařů zhruba polovina pracuje v privátu a polovina v nemocnicích.
Zdroj: ČTK