Přeskočit na obsah

Soukromých domovů pro lidi s demencí přibývá. Alzheimer Home otevřel čtvrté centrum

„Provoz lůžek se zdravotně sociální péčí má vzhledem k demografické situaci a předpokládanému vývoji v Česku veliký význam a je důležitou a potřebnou oblastí, které se chce Penta Hospitals věnovat,“ uvedl jednatel Penta Hospitals CZ MUDr. Václav Jirků. Do konce roku vzroste celková kapacita domovů Alzheimer Home na 420 lůžek.

Součástí modřanského Alzheimer Home je ordinaci lékaře, rehabilitace, digitální propojení zařízení se spolupracujícími lékařskými pracovišti a přístroje pro okamžitou laboratorní diagnostiku některých onemocnění.

Penta koupila majoritu v Alzheimer Home letos v červnu. Deset procent si ponechala společnost Medical Investments, kterou řídí bývalý podnikatel ODS MUDr. Boris Šťastný. Dvacet procent ve skupině Alzheimer Home zůstalo podnikateli Milanu Šedivému.

Alzheimer Home 2, foto Penta Hospitals

Alzheimer Home Modřany, foto: Penta Hospitals

Největší soukromý poskytovatel služeb v této oblasti u nás je rakouská SeneCura, která patří do francouzské skupiny Orpea. Aktuálně má v Česku třináct center, čtrnácté plánuje otevřít v říjnu v Liberci.

Dalších devět soukromých center čítá síť Alzheimercentrum společnosti Unicapital byznysmena Pavla Hubáčka. To deváté, v Zábřehu, bylo otevřeno letos v červnu. Na příští rok plánuje skupina další rozšíření.

Rovněž ke dvěma centrům Domov Alzheimer Radka Žádníka mají v letech 2019 a 2020 přibýt další.

Společnost SeneCura před časem uvedla, že v Česku mezi lety 2016 a 2050 naroste počet lidí ve věku 80+ o 107 procent. V roce 2030 proto SeneCura očekává, že bude pro sociálně-zdravotní služby pro seniory potřeba 80 tisíc lůžek, o 28 tisíc více než jich je v současnosti.

Soukromých zařízení zaměřených na lidi s demencí setrvale přibývá. V roce 2016 bylo v Česku celkem 307 domovů se zvláštním režimem. Z toho 101 bylo soukromých, meziročně o 22 více. Přitom v roce 2008 bylo v Česku pouze 150 domovů se zvláštním režimem, z toho 19 soukromých. Na celkové kapacitě domovů se zvláštním režimem mají privátní poskytovatelé víc než třetinový podíl a jejich význam dál roste.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Proč mají dětští psychiatři tolik práce?

27. 2. 2024

Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…

Proč transformovat síť nemocnic

23. 2. 2024

Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…