Přeskočit na obsah

Špatné zprávy o LDN odrazují personál a děsí příbuzné pacientů

Špatné zprávy o léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN), které mají upozornit na neutěšené postavení pacientů, často děsí příbuzné a vzbuzují nevoli personálu. Informace o hladových, žíznivých a potřísněných lidech v zařízeních následné peče se podle odborníků míjí účinkem. Uražené sestry odcházejí a kontroly pojišťoven mají jen formální dopad.

"Negativní zprávy nás poškodily. Za zhruba dvacet let jsme neměli prakticky žádnou stížnost. Naši lékaři i personál jsou kvalifikovaní a svou práci vykonávají svědomitě," řekl ČTK primář a ředitel státní Léčebny dlouhodobě nemocných v pražské Chittussiho ulici Jiří Malý. Podle něj média "dávají všechny LDN do jednoho pytle" a lidé pak nahlížejí na práci všech zařízení s určitým despektem.

Právě léčebna v Chittussiho ulici se stala nechtěnou obětí mediálního humbuku. Když se v tisku letos v létě objevily informace o údajném zanedbávání a týrání pacientů, doplatila na stejnou adresu s privátním zařízením následné péče Interna Co s.r.o., které se stalo terčem kritiky. To je označováno jako "LDN", ačkoli ve svém názvu nic takového nemá. Skutečná LDN, jež je pod správou městské části Praha 6, se přitom musela očišťovat ze "špatné reputace".

Léčebny dlouhodobě nemocných jsou útočištěm pro pacienty, kteří jsou v nemocnicích považováni za "neperspektivní". Lidé v nich tráví měsíce a někdy i roky. Většinou jsou staří, těžce nemocní a nepohybliví. Kvalita péče o ně záleží podle lékařů především na financování a počtu personálu. Toho je však žalostně málo a vlna kritiky prý situaci ztěžuje. "Je dobře, že se o tom mluví. Na LDN se však svezlo spousta negativních informací a zdaleka ne vždy je to oprávněné," zdůraznil Malý.

V bubenečském panelovém domě státní léčebna nabízí prostorné, světlé a čisté pokoje vybavené moderními polohovacími lůžky. "Je tady skvělá rehabilitace. Sestřičky jsou vlídné a pohotové," pochvaluje si 76letá částečně ochrnutá žena. Přestože nad ní lékaři v nemocnici "lámali hůl", v léčebně začala chodit.

Příbuzní, ani pacienti si příliš vybírat nemohou. "Z bubenečské léčebny jsme měli obavy. V nemocnici nám však řekli, že maminku odvezou do zařízení vzdáleného několik desítek kilometrů od Prahy. To nepřipadalo v úvahu. Viděli bychom ji nanejvýš jednou do týdne. Nakonec jsme rádi, že je tady," říká příbuzná jedné z pacientek.

Následné kontroly se podle specialistů obracejí proti zaměstnancům léčeben a nepomáhají ani pacientům. "Půl roku se o léčebnách mluvčí pouze pejorativně, a tím trpí i personál, který pracuje dobře. I v našem zařízení nemáme dostatek sester, a je to poprvé v historii. Jsou frustrovány a odcházejí. Je to těžká práce, nad kterou ještě někdo ohrnuje nos," řekla ČTK předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Iva Holmerová, která vede také Gerontologické centrum v Praze 8.

Prostředky, které léčebny dostávají, mnohdy stačí pouze na zajištění základního ošetření. "Kvalitní služba by přišla na 1500 korun i více denně. Současné platby jsou nedostačující," říká Holmerová. Podle ní je za problémy v léčebnách dlouhodobé neřešení situace ze strany zdravotnického resortu i resortu sociálních věcí. "Je to obrovský balík problémů. LDN je zdravotnické zařízení, které jako jedno z mála řeší mnoho problémů najednou," zdůraznila. "Jsou tam lidé, kteří potřebují rehabilitaci, ale také lidé s demenci, kteří umírají nebo kteří potřebují pouze určitou pomoc při nesoběstačnosti. Mohli by být i jinde, ale taková zařízení nejsou," uvedla.

Podle primáře jsou senioři mnohdy odsouváni na okraj společnosti a vnímáni jako obtíž. "Staří lidé nejsou perspektivní. Chybí politická ochota dávat do léčeben a geriatrických zařízení více peněz," uvedl. S tím souvisí i nedostatek personálu.

Geriatrie však mladé specialisty příliš neláká. "Je to nástavbová specializace, a o tu není takový zájem jako o chirurgii a kardiologii. Mladí lékaři po promoci, plní entuziasmu, netouží pracovat v zařízení, kde jsou lidé zpravidla dlouho, umírají a nejsou perspektivní," řekl primář. "Není to však jen umírání. Odměnou pro nás je, že i staří lidé se mohou zlepšit. Mnohdy pacienty 'rozhýbeme' a jdou domů. Vracíme je do života," řekl primář.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…