Přeskočit na obsah

SPL: Dojde-li k dohodě s MZ, stávku odvoláme

Regionální rada a výbor SPL ČR - výstupy

Na svém mimořádném zasedání dne 12.9.2016 došli volení zástupci všeobecných praktických lékařů k těmto závěrům :

- zásadně nesouhlasí se zakotvením povinných „vzdělávacích stáží“ pro ambulantní lékaře navrhovaných do novely zákona č.95 ukládající ambulantním lékařům „vzdělávací stáže“ v lůžkových zdravotnických zařízeních (LZZ). De facto se jedná o nucené práce, jejichž pravým účelem je řešení personální situace LZZ.

- upozorňují veřejnost na dlouhodobou stagnaci výše kapitační platby, která představuje cca 75% hrubého příjmu ordinace VPL a je v ní zahrnuta většina zdravotních výkonů prováděných praktickými lékaři. Do úhrady těchto výkonů nebylo promítnuto ani v platné vyhlášce (Seznam výkonů) uvedené pravidelné zvyšování režijních nákladů ani 10% navýšení ceny práce k 1.1.2016. Po zrušení regulačních poplatků počet vyšetřených pacientů u VPL narostl až o desítky procent. Ani tato práce navíc není zaplacena! Průměrná hrubá měsíční úhrada ordinace všeobecného praktického lékaře od zdravotních pojišťoven činí cca. 150 000 Kč a ne 220 000 Kč, jak veřejnosti sdělil ministr zdravotnictví. Tato částka ale není příjmem lékaře, ale jsou z ní hrazeny veškeré provozní náklady ordinace – např. materiál, mzdy personálu, nájemné, daňové odvody. Námi požadované 6% navýšení kapitační platby představuje pro průměrného praktického lékaře částku 80 870 Kč za rok, nikoliv ministrem deklarovaných 160 000 Kč.

- považují za nutné rozšíření kompetencí praktických lékařů (jedná se zejména o možnost předpisu léčivých přípravků svým pacientům) a snížení neúnosné administrativy zatěžující lékaře

- konstatují, že obor všeobecného praktického lékařství, jež tvoří základ primární péče a jehož kvalitu se nám podařilo za posledních 25 let dostat na úroveň vyspělých zemí, je díky dlouhodobému podfinancování a omezeným kompetencím, ohrožen ztrátou zájmu kvalitních absolventů lékařských fakult. Tato skutečnost se v horizontu několika let projeví snížením kvality a dostupnosti primární péče.

Zástupci jednotlivých regionů informovali o značné připravenosti členů účastnit se protestních akcí a byly diskutovány jejich možné varianty.

Regionální rada následně jednohlasně rozhodla o termínu varovné protestní akce formou uzavření ordinací dne 21.9.2016.

Regionální rada vzala na vědomí informaci o tom, že se podařilo s ministerstvem dohodnout termín jednání se zástupci Sdružení, a to ve čtvrtek 15.9.2016.

Regionální rada SPL ČR dala vedení Sdružení mandát protestní akci odvolat v případě, že dojde k dohodě s ministerstvem.

Za SPL ČR

MUDr. Václav Šmatlák , předseda

MUDr. Dagmar Škrhová, předsedkyně Regionální rady

Zdroj: SPL ČR

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…