Přeskočit na obsah

Spolupráce českých a korejských firem posiluje

Ambasáda Korejské republiky v České republice společně s Korejskou agenturou na podporu obchodu a investic (KOTRA) po roce znovu uspořádala setkání korejských farmaceutických a zdravotnických firem s českými obchodními partnery Korea‑Czech Medical Plaza, tentokrát formou online setkání zástupců jednotlivých společností. Akce probíhala od 14. do 25. září. Účastnily se jí více než čtyři desítky firem. Z korejské strany se k setkání připojilo 26 výrobců a z české 17 firem.

O pozornost českého trhu se ucházely korejské společnosti vyrábějící in vitro diagnostické prostředky, filtrační média, diagnostické technologie, dentální přístroje, léčiva i digitální technologie. Mezi firmami, které se na online setkání prezentovaly, byla společnost zaměřená na vývoj umělé inteligence ve zdravotnictví Lunit. Ta nabízí software pro podporu diagnostiky ze snímků zobrazovacích metod, například mamografu (studie pracující s algoritmem byly letos publikovány například v Lancet Digital a JAMA Oncology). Spolu s GE Healthcare také představila analytický nástroj pro nejčastější nálezy na rentgenových snímcích plic.

Další korejskou firmou, která se akce účastnila, byla také Insung Medical, která nabízí komplexní telemedicínské řešení kompatibilní s různými typy zdravotnických měřicích přístrojů, jako jsou tlakoměry, glukometry, teploměry, váhy a další. Nástroj zahrnuje zabezpečené sdílení dat i videokonzultace.

Díky přesunu na internet se letošního ročníku mohli zúčastnit zástupci více korejských společností než v loňském roce. Webový formát setkání má ale i své nevýhody. „Vzhledem k tomu, že akce probíhala online během dvou týdnů, byla pro zástupce obou stran možnost větší časové flexibility pro schůzky, odpadla nutnost cestovat do Prahy. Pro hlubší spolupráci je však osobní kontakt v budoucnu nezbytný,“ uvádí pražská pobočka KOTRA. „Čeští účastníci projevili zájem i o účast na dalších akcích. Korejské firmy ocenily usnadněné navázání kontaktu s partnery, kteří mají reálný zájem o jejich produkty,“ doplňuje. Akce může přinést další posílení obchodu mezi Koreou a Českem. Během schůzek došlo k předběžným dohodám na navázání spolupráce a také k objednávkám vzorků produktů korejských společností.

Korejští výrobci zdravotnických prostředků i farmaceutické firmy v posledních letech rostou a tamní vláda toto odvětví dál podporuje. KOTRA uvádí, že zájem o technologie, především z oblasti diagnostiky, ale také estetické medicíny, nepřetržitě roste.

Mnozí korejští výrobci už na český zdravotnický trh vstoupili a dovoz z Koreje do Česka probíhá. Mimo jiné sem korejské firmy dodávají odběrové sety pro vyšetření na přítomnost viru SARS‑CoV‑2 metodou PCR. Svoje výrobky do Česka dodává také producent přístrojů pro estetickou medicínu Woorhi Mechatronic. Pro firmy, které chtějí vstoupit nově na český trh, je největší bariérou složitá administrativa. A to i když už mají své zdravotnické prostředky certifikované k prodeji v Evropské unii. I proto Velvyslanectví Korejské republiky v České republice podobné akce pořádá, aby firmám pomohlo najít stabilního českého partnera, který je schopný provést procesy nutné ke vstupu na trh včetně notifikace a registrace na Státním ústavu pro kontrolu léčiv.

Na začátku letošního roku také Korea představila korejské dodavatele v reakci na žádosti o pomoc z České republiky, aby přispěla k ulehčení koronavirové krize.

Velvyslanec Korejské republiky v České republice pan Kim Tae‑jin říká: „Tato akce se koná již druhý rok po sobě a rozvíjí schopnost spolupráce v oblasti medicíny mezi Českou republikou a Koreou. Během uplynulého roku obchodovalo s korejskými partnery více českých společností než loni, takže loňskou akci můžeme pokládat za úspěšnou. Začátkem letošního roku Korea spolupracovala s Českou republikou na nákupu diagnostických souprav a lékařských přístrojů nezbytných k překonání koronavirové krize. Těšíme se na rozvoj vzájemných vztahů v této oblasti a pokračující spolupráci mezi oběma zeměmi vedoucí k posílení vztahů.“

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené