Přeskočit na obsah

Spor o poplatky možná znovu bude muset řešit Ústavní soud

"My zpochybňujeme vůbec smysl a efekt zavedení těchto takzvaných regulačních poplatků. To je důvod, proč se při případném soudním řízení s ministerstvem vnitra chceme znovu obrátit na Ústavní soud," prohlásil Hašek. Podle něj poplatky za dva roky od zavedení očekávaný regulační efekt nepřinesly. Zastánci poplatků naopak tvrdí, že poplatky usnadnily financování léčby závažných onemocnění.

Kraje by se proti rozhodnutí ministerstva mohly bránit nejprve u správních soudů včetně Nejvyššího. Podobně by podle ministra vnitra Martina Peciny postupovalo i ministerstvo, pokud by kraje nerespektovaly jeho verdikt.

Vnitro v úterý zahájilo správní řízení čtyřmi kraji kvůli systému proplácení poplatků. Podle ministerstva je jejich způsob v rozporu se zákonem. Hejtmani dotčených krajů - Zlínského, Jihočeského, Ústeckého a Královéhradeckého - to ale popírají. Správní řízení hrozí dalším šesti krajům včetně Jihomoravského, které ale slíbily způsob proplácení poplatků ještě projednat.

Hašek uvedl, že jeho kraj plánuje přejít na slevy místo proplácení poplatků v lékárnách, o změně rozhodne do konce ledna. Ostatní poplatky hodlá kraj podle Haška nadále proplácet.

Předpokládá, že s tím bude souhlasit koaliční jihomoravská ODS, která by měla navíc podpořit přes své poslance i rušení poplatků, o němž bude koncem ledna jednat sněmovna. Pokud ODS koaliční závazky nesplní, ČSSD by mohla podle Haška v krajním případě spolupráci s občanskými demokraty zrušit.

"Zvítězili jsme v krajských volbách, my neseme hlavní odpovědnost za vývoj v Jihomoravském kraji a my budeme určovat, jak bude vypadat krajská politika," dodal Hašek.

Pecina uvedl, že správní řízení se čtyřmi kraji by mělo být ukončeno do měsíce, tedy do 5. února. Ministerstvo by pak krajům stanovilo lhůtu k nápravě. Pokud se nic nezmění, budou rozhodnutí krajských zastupitelstev pozastavena. "Pak se bude čekat na odvolání, případně na soudní proces," dodal ministr. Správní řízení nehrozí Olomouckému, Karlovarskému a Plzeňskému kraji.

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu u levnějších léků, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Poplatky u lékaře neplatí děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.

ČTK, mhm

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…