Přeskočit na obsah

Spotřeba konopí s úhradou skokově vzrostla

Počet pacientů, kteří užívají léčebné konopí, roste průběžně. Nárůst mezi prosincem a lednem je ale skokový. Zatímco v prosinci 2019 užívalo léčebné konopí 434 pacientů, v lednu 2020 už si léčebné konopí vyzvedlo 734 pacientů. Vydáno bylo v lednu 3 010 gramů, o 900 gramů víc než loni v listopadu, což byl z tohoto pohledu loňský nejsilnější měsíc.

Úhradu z veřejného zdravotního pojištění pro léčebné konopí prosadilo ministerstvo zdravotnictví formou změny zákona bez toho, že by muselo projít procedurou hodnocení nákladové efektivity jako běžné léky. Při předložení návrhu úřad uvedl, že průměrné měsíční náklady pacienta léčeného konopím jsou 1 134 korun měsíčně při průměrné spotřebě 6,3 gramu měsíčně. Nově je cena individuálně připravovaných přípravků z léčebného konopí regulovaná a díky 90procentní úhradě vydají pacienti řádově méně. Náklady zdravotních pojišťoven se při schvalování úhrady léčebného konopí odhadovaly na 200 milionů korun za rok.

Léčebné konopí je v Česku teoreticky legální od roku 2013, až v roce 2014 byl spuštěn registr receptů na léčebné konopí. Státní ústav pro kontrolu léčiv také v roce 2014 vypsal zakázku na dodání 40 kilogramů léčebného konopí v průběhu 12 měsíců. Nakonec stát odebral mnohem menší množství.

Největší množství léčebného konopí je vydáno na diagnózu chronické neztišitelné bolesti. V roce 2019 na tuto diagnózu šlo 14,1 kilogramu z celkového množství 17 kilogramů vydaného léčebného konopí. Další v pořadí je léčba roztroušené sklerózy, pro kterou bylo v roce 2019 vydáno 1 538 gramů léčebného konopí.

Pro jednoho pacienta platí limit maximálního množství předepsaného léčebného konopí 180 gramů za měsíc, zdravotní pojišťovny standardně hradí nanejvýš 30 gramů za měsíc, vyšší množství jen po schválení revizním lékařem.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…