Přeskočit na obsah

Správní rada VZP je pro pořízení dalších akcií knížek IZIP

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) schválí pořízení dalších 46 procent akcií projektu elektronických zdravotních knížek IZIP. Pojišťovna by tak měla mít nadpoloviční podíl 51 procent. Podmínkou ale je, že smlouvy s firmou IZIP bude možné vypovědět už příští rok v pololetí.

Novinářům to po pondělním jednání správní rady řekl její předseda Marek Šnajdr (ODS). Podle něj se nepodařilo dojednat podmínky, aby VZP mohla odkoupit celý balík akcií. Na možnosti ukončit smlouvy v příštím roce se pojišťovna s firmou IZIP předběžně dohodla.

Elektronické zdravotní knížky IZIP, za něž VZP vydala za deset let 1,53 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty, na sebe před nedávnem opět strhly pozornost. Důvodem byly pochybnosti kolem vlastnictví. VZP totiž chtěla dokoupit akcie od neznámé švýcarské firmy eHI eHealth International.

Na ni je převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. Média navíc zveřejnila výsledky auditu, podle něhož desítky milionů od VZP na provoz končí u společností, které nemají s knížkami nic společného. IZIP autorská práva prý navíc převedla na jiné firmy.

Podle Šnajdra správní rada v pondělí jednala o projektu čtyři hodiny a její rozhodování omezovaly smlouvy VZP na knížky IZIP, které není možné hned ukončit a podle nichž má VZP za projekt platit až do roku 2015 či 2016. Stát by to mohlo s DPH dalších 750 milionů, podotkl Šnajdr.

Členové rady se tak snažili přijít na to, jak by si mohli "uvolnit ruce" a mohli rozhodnout o případném pokračování či podobě projektu, dodal šéf správní rady.

Rada dostala od ředitele VZP Pavla Horáka informace o dohodě mezi VZP a firmou IZIP ze 16. listopadu, která umožní smlouvy rozvázat už v polovině příštího roku. Za této podmínky může VZP pořídit 46 procent akcií, které jsou nyní v úschově u právníka.

Horák původně navrhoval, aby pojišťovna koupila celý balík akcií. Podmínky pro získání sta procent cenných papírů se mu ale nepodařilo dojednat. Radní mu uložili, aby dodatky ke smlouvám o případném vypovězení uzavřel do 14. prosince. Zajistit má také vrácení autorských práv do firmy IZIP. Ta pokračování projektu uvítala.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek ocenil, že se podaří minimalizovat důsledky ne zcela výhodné smlouvy. "Považuji za velký úspěch, že se správní radě podařilo zkrátit rozporuplný vztah s IZIP, v němž z VZP nejen odtéká ročně až 150 milionů korun do společnosti IZIP a dalších navázaných společností, ale který byl navíc zafixován na několik let dopředu," uvedl.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) nyní jedinou nedořešenou otázkou zůstává určení odpovědnosti za uzavřené nevýhodné smlouvy. "Je důležité, aby správní rada došla k jasným závěrům a management VZP nesl odpovědnost za projekt i s jeho případnými důsledky," sdělil v prohlášení pro tisk ministr.

Člen správní rady Jiří Skalický (TOP 09) ČTK řekl, že o personální odpovědnosti rada dnes nejednala. Za zásadní prý považovala vyřešit problém finanční a další postup projektu. V budoucnu by se jí ale mohla zabývat, dodal Skalický.

Je přesvědčen, že schválená varianta je "v rámci možného korektní". Podle něj pro ni hlasovali zástupci státu a koalice.
Věci veřejné dnes oznámily, že podají trestní oznámení na osoby, které mohly být ve střetu zájmů, když působily ve správní radě VZP a měly majetkový podíl v IZIP. Budou požadovat, aby Cabrnoch a Ouzký (ODS) zveřejnili majetkovou strukturu společnosti Uniqsol a MD Acces.

Média uvedla, že IZIP je jen prázdná schránka, přes kterou tečou peníze do dalších firem, konkrétně MD Access a Uniqsol. V nich jsou prý stejní lidé jako ve firmě IZIP. Hospodaření IZIP je však podle mluvčího společnosti naprosto v pořádku a autorská práva k patentu systému IZIP jsou jejím výhradním majetkem.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…