Stále více českých nemocnic využívá pomoci dobrovolníků
Stále více českých nemocnic zapojuje do péče o pacienty také dobrovolníky. Zatímco lékaři a sestry se starají o jejich vyléčení, dobrovolníci jim zpříjemňují pobyt v nemocnici. Oblíbená je zejména canisterapie. Například pro pacienty léčeben dlouhodobě nemocných je čtyřnohý kamarád mnohdy jediným důvodem, proč opouštějí lůžko.
Zástupci 33 ze zhruba 200 nemocnic z celé republiky získají na dnešní konferenci s názvem "Potenciál dobrovolnictví ve zdravotnických zařízeních" ucelený přehled o dobrovolnických programech. Zahrne zákonnou úpravu, metodiku práce i praktické naplnění těchto programů, řekla ČTK mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.
Konference se koná k 80. výročí založení Masarykových domovů, dnešní Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči, a třetímu výročí působení tamního Dobrovolnického centra Lékořice. Dobrovolnické hnutí završí v Česku příští rok deset let. Problémy jsou podle mluvčí s právním rámcem i financováním.
Náměstkyně ředitele FTN pro ošetřovatelskou péči Dana Jurásková řekla, že za tři roky působení centra Lékořice se v nemocnici vystřídalo 195 dobrovolníků v dlouhodobé a pravidelné činnosti. Na odděleních a klinikách strávili bezplatně více než 9000 hodin. V současnosti navštěvuje pacienty okolo 70 dobrovolníků a šest psů na celkem deseti odděleních.
"Dobrovolnictví je nový fenomén naší doby. Jsem dobrovolníkům vděčná nejen za to, že jsou rozptýlením i pomocí našim pacientům a zaměstnancům, ale vážím si jich zejména za to, že dávají zdravotnictví ztracený lidský rozměr," řekla Jurásková.
Zdroj: ČTK