Přeskočit na obsah

Stát dá miliardy do zdravotnictví, musí se ale začít šetřit

Stát dá do zdravotnictví další miliardy korun. Nejen lékařům, ale i dalším zaměstnancům nemocnic by od září měly vzrůst platy, ve zdravotnictví se však na druhé straně také začne šetřit. Zhruba na tom se dnes dohodli zástupci vlády, lékařů, pojišťoven a nemocnic. Pojišťovny si však od dohody zatím zachovávají zjevný odstup, berou ji prý na vědomí. Například ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková soudí, že dohoda nynější desetimiliardový dluh ve zdravotnictví neodstraní, ani nesníží, může ale podle ní zajistit, aby nerostl. Záleží to i na tom, zda se pojišťovnám podaří nemocnice a další k úsporám přinutit. Šetřit mají ale i pojišťovny, které by měly o pět procent snížit náklady na provoz.

Lékařům i dalším zdravotníkům v nemocnicích by měly vzrůst tarifní platy od 1. září, a to o osm procent. U lékařů by to mělo být v průměru z 37.000 na zhruba 40.000 korun. Mzdy se mají podle předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka zvýšit například i sestrám - z 17.000 asi na 19.000 korun. Zvýšení platů od září se má týkat celkem 130.000 zaměstnanců nemocnic, dodal. Zdravotnictví se za 15 let nedočkalo vládní koncepce, stojí čím dál tím víc peněz a přitom se opakovaně potýká s dluhy. Rozepře profesních a zájmových skupin se vlečou léta. Při nejnovějších sporech se politici, zdravotníci a pojišťovny snažili o dohodu několik týdnů, pokrok nastal až dnes. "Všichni měli zájem trošku slevit," řekl novinářům premiér Jiří Paroubek.

Stát podle dohody odkoupí pohledávky pojišťoven ve výši 3,8 miliardy korun, které zůstaly po zkrachovalých státních podnicích. Kromě toho bude rozpočet od příštího roku víc platit za státní pojištěnce - děti, důchodce a nezaměstnané. Mělo by to stát další 2,3 miliardy ročně, uvedl premiér. Spořit se má začít například ve výdajích na léky. Premiér zdůraznil, že je třeba efektivněji nakládat i s drahými zdravotnickými přístroji, aby jich někde nebylo zbytečně mnoho. Hovořil také o zavedení sociálně-zdravotních lůžek. Podle dřívějšího vyjádření Emmerové by to mělo znamenat, že lidé si budou připlácet na pobyt, pokud jsou ve zdravotním zařízení ze sociálních důvodů. Platit by podle ní za tento pobyt mělo i ministerstvo sociálních věcí, ne zdravotní pojišťovny jako dosud.

Pojišťovny dnes podle Paroubka "slyšely" na zveřejňování informací o kvalitě léčby, což je věc, o které politici diskutují již dlouho. Lidé by se tak zřejmě měli dozvědět, jak je která nemocnice a ordinace úspěšná v léčbě. Pacienti by tak dostali šanci vyhnout se špatným lékařům a pojišťovny by s takovými zdravotníky už neměly obnovovat smlouvy. Jeden ze závěrů schůzky je kromě řady dalších věcí i zavedení elektronických zdravotních knížek. Musílková řekla, že 550.000 klientů VZP už je má. V praxi to podle ní vypadá tak, že kromě pacienta si i ošetřující lékař po zadání hesla na internetu může ověřit, jaké jsou výsledky vyšetření i kolik a jaké léky člověk bere. I to má být krok k úsporám. Ošetřující lékař by třeba mohl zbytečné léky předepsané jinými zdravotníky vysadit.

Dnešní schůzka sice možná otevřela cestu k řešení, je ale jasné, že spory ve zdravotnictví nekončí. Například mluvčí Koalice soukromých lékařů Jan Jelínek dnešními závěry nijak nadšený nebyl. Jde podle něj o krátkodobá opatření, která zajistí "přežití" jen na půl roku až rok. "Neřeší to dlouhodobé problémy," řekl. Prezident České lékařské komory David Rath vzápětí poznamenal, že je to sice pravda, ale Jelínek tím prý současně říká, že "systému vůbec nerozumí".

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…