Přeskočit na obsah

Stát dává na půlku klientů pojišťoven jen pětinu příjmů

Stát v posledních letech na své pojištěnce, tedy důchodce, studenty či nezaměstnané, přispívá zdravotním pojišťovnám stále méně. Zatímco loni více než polovinu klientů pojišťoven tvořili pojištěnci státu, podíl státních plateb na pojistném činil jen 21,5 procenta jejich příjmů. Původně jim stát měl dávat 28 procent, tento podíl však zaplatil jen v roce 1993. Vyplývá to z výpočtů VZP, které dnes mluvčí pojišťovny Jiří Suttner poskytl ČTK.

VZP se potýká s rostoucími dluhy, její schodek se nyní pohybuje kolem deseti miliard korun. Není tak schopná nemocnicím a lékařům platit včas. O situaci jednal nedávno se zástupci zdravotníků premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Výsledkem se stala dohoda, že stát do zdravotnictví přidá peníze, žádá ale šetření. Vláda začala projednávat krátkodobá opatření, která by měla deficity zmírnit. Stát by měl mimo jiné uhradit část dluhů na pojistném za zaniklé státní podniky a zvýšit platby za své pojištěnce. "VZP je opakovaně veřejnosti prezentována jako dlužník v souvislosti se zpožďováním plateb za péči, přičemž v zemi patří k jedněm z největších věřitelů," zdůraznil Suttner. Podle něj kvůli špatnému přerozdělování vybraného pojistného mají zdravotní pojišťovny mezi svými klienty nerovnoměrně zastoupené například seniory, kteří potřebují nákladnější péči. Nejvíce je jich právě u VZP. Počítá se s tím, že by se peníze od ledna mezi pojišťovny přerozdělovaly podle skladby pojištěnců.

Na péči o důchodce, studenta či nezaměstnaného letos stát dává 481 korun měsíčně, tedy 5772 korun ročně. "Tuto částku však výdaje VZP za péči poskytnutou těmto klientům několikanásobně převyšují," uvedl Suttner. VZP zaplatila loni za jednoho pojištěnce 15.910 korun. V roce 2000 to bylo 11.250 korun. Platby státu za důchodce, studenty či nezaměstnané činily předloni 22,6 procenta příjmu VZP. Měly ale pokrýt péči o 56,2 procenta pojištěnců. Loni podíl plateb státu o procento poklesl, jeho pojištěnců ale o půl procenta přibylo.

V roce 1997 vydala VZP za léčiva 18,7 miliardy korun, o tři roky později to bylo již 21,1 miliardy. Loni ji medikamenty přišly na 27,8 miliardy. Podle odborníků za rostoucí sumy mohou nejen vyšší ceny dokonalejších preparátů, ale i velké plýtvání.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…