Stát možná zdravotnictví od dluhů pomůže, začne se ale šetřit
Stát možná zdravotnictví pomůže od dluhů, současně se ale zřejmě začne spořit například ve výdajích na léky a lékaři asi zatím přidáno nedostanou. Vyplývá to ze série dnešních jednání. O tom, jak řešit opakované dluhy tuzemského zdravotnictví, budou jednat i účastníci páteční klíčové schůzky za účasti premiéra Jiřího Paroubka.
Zdravotnictví nyní tíží desetimiliardový dluh. Ministryně Milada Emmerová navrhuje mimo jiné zvýšit odvody státu za děti, důchodce a lidi bez práce. Chce rovněž 3,8 miliardy korun pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Stát by tak uhradil část dlužného pojistného za zkrachovalé státní podniky.
Ministryně také navrhla, aby si lidé připláceli na pobyt, pokud jsou ve zdravotním zařízení ze sociálních důvodů. Platit by podle ní mělo i ministerstvo práce a sociálních věcí, ne zdravotní pojišťovny jako dosud. "Nesouhlasíme s výběrem peněz od chudých pacientů," řekla ČTK v reakci na tento návrh předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková.
Emmerová prosazuje i rychlejší zavedení stoprocentního přerozdělování vybraných peněz mezi zdravotními pojišťovnami. Nyní si mezi sebou dělí 60 procent prostředků, na čemž tratí právě VZP, protože je u ní pojištěno nejvíc starších lidí, kteří patří k "nákladnějším" pacientům.
Z dnešního večerního jednání prezidenta České lékařské komory Davida Ratha s ministryní vyplynulo, že je ochoten smířit se i s nižším nárůstem ceny lékařské práce, než původně ministryně slíbila. S Emmerovou dnes hovořil také o tom, že nový seznam výkonů by byl přijat od letošního července, ale účinnosti by nabyl od ledna 2006. Tento čas by byl podle Ratha využit k "pečlivému nastavení regulací", aby finanční nároky na pojišťovny nestouply, ani nebyla pro pacienty omezena dostupnost zdravotní péče.
Ministryně před jednáním s Rathem řekla, že jeho tlaku na vyšší příjmy lékařů neustoupí. Proti zvyšování těchto mezd je i ministr financí Bohuslav Sobotka, který se odpoledne zúčastnil jednání Emmerové s některými členy vlády a ministerskými náměstky. "To (růst mezd) není věc, kterou bychom si teď mohli dovolit," řekl Sobotka. Rath argumentuje i tím, že ministryně již dříve zvýšení platů slíbila. Loni se situace jevila jinak, uvedla Emmerová.
Pojišťovny tvrdí, že když se zvýší cena lékařské práce na dvojnásobek, stoupne desetimiliardový dluh pojištění o dalších 24 miliard. Plat lékaře by stoupl z necelých 40.000 na 85.000 korun. "Pojišťovny se dohodnout nechtějí," řekl ČTK Rath po dnešním jednání právě se zástupci pojišťoven, které skončilo patem.
Sobotka dnes prohlásil, že pokud má podpořit pomoc státu s pohledávkami VZP, musí se začít šetřit. "Odkup pohledávek Českou konsolidační agenturou podmiňuji tím, že budou učiněna dostatečná opatření i na výdajové straně, zejména v oblasti regulace výdajů na léky a regulace čerpání zdravotní péče," uvedl. Také Emmerová chce omezit zbytečná vydání za léky jejich racionálním předepisováním, k tomu má přispět zdravotní knížka. Po jednání s ministry a náměstky ministrů uvedla, že je s jeho vyzněním spokojena. "Žádné zásadní výhrady nezazněly," řekla.
V pátek se v Kramářově vile za účasti Paroubka a Emmerové mají sejít zástupci zdravotních pojišťoven, České lékařské komory, odborů, soukromých lékařů i nemocnic. Ministryně chce v pondělí vládě předat návrhy, jak řešit situaci ve zdravotnictví.
Zdroj: ČTK