Přeskočit na obsah

Státní zdravotní ústav bude moci lépe mapovat výskyt meningokoka

Státní zdravotní ústav dostane peníze na výzkum bakterií způsobujících onemocnění, jako je meningitida. Grant získal od finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska. Cílem projektu je zlepšení prevence závažných forem bakteriálních infekčních onemocnění, která ohrožují zejména děti a mladistvé, řekla novinářům vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy ve Státním zdravotním ústavu Pavla Křížová.

Podle stránek projektu www.sekvenace.cz, který odstartoval 1. října, se mapování nemocí způsobených streptokoky, meningokoky a hemofily zvýší na úroveň přibližující se zahraničním pracovištím. "Projekt nám umožňuje přesně stanovit charakteristiky vybraných mikrobů, a díky tomu například poznáme v ohnisku onemocnění, jestli ta onemocnění spolu souvisejí nebo nesouvisejí, nebo při úmrtích, jestli bylo způsobeno tím nebezpečným mikrobem," řekla Křížová.

Dvouletý projekt má rozpočet 315.300 eur (více než 7,5 milionu korun), z nichž 85 procent pochází z finančních mechanismů EHP a Norska. Zbývající prostředky uhradí Česká republika. Kromě zvýšení počtu analyzovaných bakteriálních vzorků z 60 na 600 ročně projekt umožní i nákup softwaru a dvou nových přístrojů, které budou sloužit i v letech po ukončení projektu.

Životu nebezpečnými meningokokovými infekcemi ročně v České republice onemocní průměrně 100 lidí. Nejčastěji děti a dospívající. Asi deset procent nemocných chorobě podlehne. Většinu úmrtí má na svědomí meningokoková sepse, zemře na ni zhruba čtvrtina pacientů, u nichž tato forma infekce vypukne. K polovině úmrtí dochází do 24 hodin od projevu prvních příznaků nemoci. Podle Národní referenční laboratoře prognóza pacientů velmi záleží na časné diagnostice praktických lékařů a na akutní péči záchranářů.

Finanční mechanismus EHP založily Island, Lichtenštejnsko a Norsko roku 2004, přičemž Norsko založilo vlastní, norský finanční mechanismus. Finanční mechanismy EHP a Norska poskytují pomoc deseti novým členským státům Evropské unie, Španělsku, Portugalsku a Řecku. Jejich hlavním cílem je snížení sociálních a ekonomických nerovností v Evropském hospodářském prostoru ve vymezených prioritních oblastech, mezi něž patří i zdravotnictví.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…