Stížností na zdravotní péči loni přibylo
Stížností na zdravotní péči přibylo loni oproti předchozímu roku o čtvrtinu. Ministerstvu zdravotnictví došlo 840 stížností, to je nárůst o 159. ČTK to sdělila ředitelka odboru kontroly Sylva Stodulková. Z uzavřených 421 případů byla stížnost oprávněná v každém šestém. Nejčastěji si lidé stěžovali na léčebnou péči a etiku jednání zdravotníků. Více stížností bylo na státní zařízení, zejména na nemocnice.
Největší počet stížností byl na léčebnou péči, ze 374 byla oprávněná každá devátá. Mezi nimi i stížnost na úmrtí pacienta po operaci kyčelního kloubu, na podání antikoncepce s újmou na zdraví či nesprávnou léčbu zlomeniny ruky. Přibylo stížností na chování zdravotníků, loni jich bylo 67, to je o osm procent více než předloni. Oprávněné byly například stížnosti na neposkytování informací pacientům a neprofesionální přístup rehabilitačních zdravotníků k pacientovi po úraze.
Ministerstvu přišlo podle Stodulkové také 51 anonymních oznámení, například na hospodaření s finančními prostředky, vymáhání sponzorských darů a přijímání úplatků ze strany zdravotníků. Šetření jejich oprávněnost nepotvrdilo. Ústřední znalecká komise na ministerstvu řešila 21 případů. Z toho v sedmi případech shledala, že léčebný postup byl nesprávný a byl příčinou újmy na zdraví či smrti pacienta. Doporučila předat případ orgánům činným v trestním řízení. Chybou zdravotníků zemřel pacient na neprůchodnost střev, kojenec na průjem, při porodu byl poškozen plod a těhotná žena zemřela při umělém ukončení těhotenství.
Územní znalecké komise projednaly 94 případů, v šesti zjistily souvislost mezi nesprávným léčebným postupem a poškozením zdraví či úmrtím pacienta. Šlo například o úmrtí po nevhodné léčbě zápalu plic a úmrtí dvou pacientů na otravu po nedostatečném ošetření proleženin. Tyto případy byly v krajích Královéhradeckém, Pardubickém a Olomouckém.
Ministerstvo obdrželo loni také 13 petic, například kvůli domácím porodům či proti zrušení Nemocnice Louny.
Zdroj: ČTK