Střední Čechy mají mít do konce roku čtyři zubní pohotovosti
Ve středních Čechách mají do konce roku zahájit provoz čtyři zubní pohotovosti, a to při oblastních nemocnicích v Mladé Boleslavi, Kolíně, Kladně a Příbrami. Během prvních tří měsíců příštího roku by měla zubní ambulance vzniknout také v Benešově. Novinářům to řekl hejtman Petr Bendl (ODS). V současnosti není v regionu ani jedna zubní pohotovost a lidé musejí s bolavým chrupem do Prahy.
Hejtman připomněl, že střední Čechy patří v celorepublikovém srovnání ke krajům s nejmenším počtem stomatologů na počet obyvatel. Příčinou nedávného zániku zubních pohotovostí však bylo i to, že se stomatologové mezi sebou neuměli na službách dohodnout, míní. Situaci se podle něj podařilo zvrátit díky jednání s Českou stomatologickou komorou, která má více možností, jak lékaře k sloužení pohotovostí přimět.
"V celé republice je situace špatná, ale ve Středočeském kraji je nejhorší, protože na jednoho zubního lékaře připadá 2130 pacientů," řekl ČTK prezident stomatologické komory Jiří Pekárek. V celé republice je to přes 1500 pacientů. Do oboru přitom přichází málo absolventů a zubaři stárnou. Mladí do 29 let tvoří necelá čtyři procenta. "Pokud bude tento trend pokračovat, pak se v roce 2022 dostaneme na hrozivé číslo 2250 pacientů na jednoho zubního lékaře. Znamenalo by to, že se o třetinu zvýší počet pacientů - a co je ještě horší - zdvojnásobí se počet pacientů starších 75 let," upozornil Pekárek a připomněl, že ošetření seniorů je časově mnohem náročnější.
Stomatologické ambulance by měly být postupně zřízeny při všech pěti oblastních nemocnicích. Jako první ji otevřou tuto sobotu v Mladé Boleslavi, a to v prostorách stávající stomatologické ordinace v budově záchranné služby v Laurinově ulici. V provozu bude o sobotách, nedělích a svátcích od 09:00 do 15:00. "Pohotovost bude v pronajatých prostorách provozovat soukromá firma, která zaměstnává několik zubařů. Jde přitom o pilotní projekt, který ukáže nejlepší řešení situace tak, aby v Mladé Boleslavi mohla opět tato služba být plně poskytována," uvedla mluvčí mladoboleslavské nemocnice Hana Koišová.
Pohotovost byla v Boleslavi zrušena letos v červnu, kdy se na ní odmítli podílet lékaři z okolních měst. "Nebyly jiné pohotovosti a tlak pacientů se soustředil do tohoto místa," připomněl Pekárek. Boleslavští stomatologové tak byli přetíženi. Příslib, že postupně vyrostou další pohotovosti v kraji, je podle Pekárka jedním z důvodů, proč jsou boleslavští lékaři opět ochotni sloužit. O problému již jednal také s kladenskými zubaři a chystá se i do ostatních oblastí v regionu.
Kolínská nemocnice by měla zubní pohotovost zprovoznit v listopadu či prosinci, nejdříve budou nutné opravy vyčleněných prostor a nákup nových technologií. V Kladně má být služba vytvořena do konce roku. Ordinace vzniknou v bývalých kasárnách v ulici Sportovců, kde by se staly součástí připravované kliniky pro vzdělávání zubních lékařů. Během prosince má zubní pohotovost začít fungovat také v Příbrami. Po dobu výstavby nových nemocničních pavilonů ji lidé najdou v areálu II. na Zdaboři, po skončení stavebních prací v roce 2010 bude zařazena do soustavy pohotovostních ambulancí v hlavním areálu nemocnice. V benešovské nemocnici se počítá se zahájením provozu zubní ambulance v prvním čtvrtletí příštího roku.
Rušení zubních pohotovostí v minulosti kritizovala opoziční ČSSD. Předseda její regionální organizace Richard Dolejš ČTK řekl, že vedení kraje by pro udržení ambulancí mělo zlepšit finanční podmínky pro lékaře. K nynějšímu záměru hejtmanství poznamenal, že jde o téma, které vychází z volebního programu ČSSD. "My na tyto kroky navážeme a samozřejmě ty služby rozšíříme i na další pohotovosti, například lékárnické," dodal.
Zdroj: ČTK