Přeskočit na obsah

Středočechům se uleví od poplatků

Nový rok znamená i změny v placení regulačních poplatků. Od ledna je přestanou hradit pacienti v krajských zdravotnických zařízeních ve Středočeském kraji, od února pak i v ostatních krajích. Změny na celostátní úrovni navíc projednává i Senát a vláda.

Od prvního ledna přestávají lidé ve Středočeském kraji platit regulační poplatky ve zdravotnických zařízeních, která zřizuje kraj. Týká se to tedy nejen krajských nemocnic, ale i poliklinik a pohotovostí. Pacienti tak budou mít zdarma nejen pobyt v nemocnici, ale i ambulantní a pohotovostní péči. Poplatky se nebudou vybírat ani v lékárnách, které ke krajským zařízením patří. I nadále je však Středočeši budou muset hradit v soukromých zařízeních.

Poplatky v krajských zařízeních bude dotovat kraj ze svého rozpočtu. "Máme na ně vyčleněno 80 milionů korun. Předpokládáme, že tato suma by mohla roční výdaje na poplatky pokrýt. Samozřejmě ale ještě může dojít i k dílčím změnám v rozpočtu," informuje tisková mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková. Dodává, že peníze na regulační poplatky nejsou vyčleněny jen z jednoho konkrétního odvětví, ale že kvůli poplatkům došlo k úsporám napříč všemi resorty. Aby ale mohl kraj za pacienty poplatky uhradit, budou muset lidé podepsat darovací smlouvu. "Tyto smlouvy budou pacienti podepisovat přímo v ordinaci," říká Mascheková s tím, že smlouvu budou muset lidé podepsat při každém ošetření, při kterém vzniká na poplatek nárok. Představa, že pacient podepíše v jedné ambulanci smlouvu platnou na celý rok, je tedy mylná. Pokud pacient smlouvu odmítne podepsat, bude muset regulační poplatek uhradit sám.

Ministerstvo zvažuje žalobu

Hrazení poplatků za pacienty z rozpočtů krajů se ale nelíbí ministerstvu zdravotnictví. To, že by je měly kraje za pacienty platit jen v krajských zařízeních, považuje za porušování práva a rovnosti zdravotnických zařízení bez ohledu na to, zda jsou krajská, státní či soukromá. Podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra je možné, že ministerstvo podá na kraje žaloby. Ty však podle něj nejsou jediným řešením. Změna v platbě regulačních poplatků možná zasáhne v průběhu roku i soukromá zdravotnická zařízení a lékárny. Sociální demokraté podpořili v poslanecké sněmovně návrh komunistů na úplné zrušení těchto poplatků. O tomto návrhu budou dále rozhodovat senátoři. Vláda očekává, že ho se změnami vrátí sněmovně.

Ministerstvo navrhuje změny hlavně pro děti a důchodce

Pozměňovací návrh chce Senátu předložit i ministerstvo zdravotnictví. Tento návrh by měl obsahovat změnu ochranného limitu z 5000 na 3000 korun pro děti a pro důchodce. Penzistům by se do limitu navíc mohly započítávat i poplatky, které se tam nyní nezahrnují. Právě u limitů totiž ministerstvu nevyšel jeho odhad, podle nějž ho mělo dosáhnout 200 tisíc pacientů. Všeobecná zdravotní pojišťovna však k 6. prosinci evidovala jen 5308 takových pojištěnců a je téměř jisté, že počet všech pacientů s výdaji nad limit nepřekročí ani hranici 10 tisíc. Ministerstvo dále navrhuje, aby se v lékárnách platilo za položku na receptu jen v případě, že se na lék nevztahuje žádný doplatek. Podle Šnajdra by tak došlo k redukci u 70 procent položek, ale zároveň by se zachoval současný regulační efekt. Další změnou, na kterou je ministerstvo ochotné přistoupit, je zrušení poplatků pro děti do šesti či 15 let. Věk není zatím přesně stanoven. V současné době hradí pacienti za návštěvu a položku na receptu 30 korun, za den hospitalizace 60 korun a 90 korun za pohotovostní péči.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…