Přeskočit na obsah

Středočeské lékárny nestíhají

Středočeské krajské lékárny, které od začátku ledna nevybírají poplatky, přiberou posily. Nestíhají nával zákazníků a léky musí lékárníci vybalovat po nocích. S hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) se teď lékárny domluvily na řešení. "Mohou nabrat další lékárníky i pomocné pracovníky," tlumočila jednání mluvčí středočeského krajského úřadu Berill Mascheková.

Do lékáren bez poplatků chodí dvakrát tolik lidí než dřív. "Přes den se tvoří fronta dlouhá padesát metrů," podotkl lékárník v Oblastní nemocnici Kolín Miroslav Tichý.

Zcela se proměnilo složení zákazníků - například v Kladně do krajské lékárny přicházejí většinou senioři. "Matka s dítětem se neobjeví žádná, ty na čekání ve frontě nemají čas," usoudil zástupce vedoucího v Ústavní lékárně Kladno Přemysl Hrdlička. Hejtman Rath se také omluvil pacientům, kteří teď ztrácejí čas v dlouhých frontách. Mnohdy čekají i hodinu, než na ně dojde řada.

"Zvýšený zájem jsme kvůli zrušení poplatků čekali, ovšem ne tak vysoký. Situací se intenzivně zabýváme," prohlásil Rath. Před jednáním s hejtmanem uvažovaly lékárny o tom, že zkrátí otevírací dobu - získaly by víc času na vybalování léků. Teď dostaly naopak od Ratha svolení, aby přijaly nové síly. To však nebude snadné.

"Lékárník vysokoškolák, kterému řeknete, že půjde likvidovat od rána do večera frontu, se sem nehrne," poznamenal Hrdlička.

Takové fronty, jaké se kvůli zrušeným poplatkům za recept tvoří v nemocničních lékárnách, které patří kraji, nečekal ani hejtman David Rath (ČSSD). Desítky lidí, kteří chtějí ušetřit za položku na receptu, čekají i v několikastupech. Většina z nich má v ruce i recepty svých příbuzných a známých. "Zvýšený zájem jsme kvůli zrušení poplatků čekali, ale ne tak vysoký," přiznal Rath.

Lékárníci nestíhají vybalovat léky, někde už si proto prosadili zkrácení otevírací doby. Rath slíbil, že posílí personál lékáren, ale sehnat magistra není snadné.

Půl hodiny před zavírací dobou čeká v lékárně Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi pětadvacet lidí. Mezi nimi i Václav Picek, který přijel na kole z nedalekých Kosmonos. "Přišel jsem kvůli tomu, že se tu neplatí poplatek. Jsem v důchodu, takže půlhodina čekání mi nevadí," řekl.

Rozzlobený je však místní muž, který si frontu vystál zbytečně. "Čekal jsem tři čtvrtě hodiny a lék, který jsem potřeboval, neměli," řekl. Do lékárny nepřišel, aby ušetřil. "Poslala mě sem babička. Stál jsem tu už minulý týden a lék neměli. Objednali mi ho, ale stejně není," vysvětlil. Dlouhé fronty jsou nyní ve všech lékárnách, které patří k pěti krajským nemocnicím, tedy v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi, Benešově a Příbrami.

"Máme více než stoprocentní nárůst zákazníků, na počátku minulého týdne byl až stopadesátiprocentní. Léky vybalujeme i večer a v noci," potvrdil vedoucí lékárník v Oblastní nemocnici Kolín Miroslav Tichý.

Fronta podle něj dosahuje i padesáti metrů. "Přicházejí k nám většinou starší lidé, kteří poplatky platit nechtějí. Pokud je někdo chce uhradit, jde o velikou výjimku," poznamenal Tichý.

Podobnou zkušenost mají také v lékárně kladenské nemocnice. "Klientela se úplně změnila, místo naší původní, tedy akutních případů z nemocnice, zde čekají vlastně jen senioři," uvedl zástupce vedoucího Přemysl Hrdlička.

Podle něj jde především o pacienty, kteří užívají dlouhodobě stále stejné léky. Nejsou jenom z Kladna, přijíždějí z Velvar, Mělníka, Prahy, a dokonce i Loun a Ústí nad Labem. "Každý má pět až deset receptů. Většina vozí i recept od manžela či sousedů," podotkl Hrdlička.

Situaci v krajských lékárnách začal řešit hejtman s jejich šéfy. "Dohodli se na posílení provozu lékáren, zaměstnání dalších lékárníků a pomocných pracovníků, kteří budou například pomáhat vybalovat materiály, aby odlehčili práci laborantům," uvedla mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.

Na to lékárníci nemohou čekat a museli zasáhnout po svém. V Kladně a Mladé Boleslavi už zavedli polední přestávku a zavírají o půl hodiny dříve, aby stihli léky vybalit a připravit. Najít nové lidi je navíc podle nich problém.

"Nové síly sháníme marně. Lékárník vysokoškolák, kterému řeknete, že půjde likvidovat od rána do večera frontu, se sem nehrne," poznamenal Přemysl Hrdlička.

"Omlouváme se všem občanům, kteří nyní musí čekat na výdej leků. Situací se však intenzivně zabýváme," vzkazuje Středočechům hejtman David Rath.

"Kde to bude možné, plánuje kraj i stavební úpravy v lékárnách, které by dovolily zřízení více výdejních míst," uvedla Rathova mluvčí Berill Mascheková.

Expresní okénka pro platící zákazníky nebudou Ve frontách musí stát i lidé, kteří si třicet korun u okénka krajské lékárny zaplatit chtějí. Stěžují si České lékárenské komoře. Požadují expresní okénka pro platící.

"Vím o tom od lékárenské komory. Expresní okénka by lidem, kteří platí, ulevila," potvrdil končící ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Prezident komory lékárníků Stanislav Havlíček upozornil, že rozhodnout o zřízení podobných rychlých pokladen může jen vedení krajských nemocnic. Hejtman David Rath však o ničem podobném neuvažuje.

"Podle mých informací platí poplatky ze svého jen asi jedno procento lidí a kvůli nim nebudeme zřizovat zvláštní okénko," podotkl.

Problém v tom za současného stavu vidí i lékárníci. "Nápady jsou to skvělé, ale o ničem takovém neuvažujeme. Není totiž možné sehnat magistra," uvedla ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Totéž říká i vedoucí lékárny v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov. "Bylo by to hezké i praktické, snad by bylo možné spojit výdej s poplatkem s volným prodejem, který má zvláštní výdejní místo. Musel by ale nastoupit další lékárník. Potýkáme se nedostatkem pracovníků," poznamenala.

Se zřízením zvláštního poplatkového okénka nepočítají ani v Příbrami či Kolíně.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…