Přeskočit na obsah

Středočeští záchranáři byli letos již třikrát napadeni pacienty

Středočeští záchranáři byli v letošním roce již třikrát napadeni agresivními pacienty. Poslední případ se stal 3. ledna ve Stochově na Kladensku, kde opilý muž několikrát kopl lékařku do břicha.

Přestože záchranná služba pro své zaměstnance organizuje kurzy asertivity a sebeobrany, počet napadení stále narůstá, informovala v  úterý mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Většina pacientů, kteří na lékaře zaútočí, je pod vlivem alkoholu. "Takoví lidé často nespolupracují, odmítají ošetření, záchranářům nadávají a jsou agresivní. Záchranáři nemají moc možností jak se bránit, omezovací a donucovací prostředky jsou oprávněni použít pouze policisté," uvedla mluvčí.

Zklidnit pacienta podáním uklidňující látky je prý rizikové kvůli případným vedlejším účinkům a mohlo by to vést ke zhoršení zdravotního stavu. Podle Janečkové je proto v mnoha případech nezbytná přítomnost policie. Ta ovšem se záchranáři nevyjíždí automaticky.

"Jedeme až na případné oznámení. Na to, abychom jezdili se záchranáři všude, nemáme dostatečný počet lidí. Pokud se však dá dopředu předpokládat, že by mohlo jít o rizikový případ, policisté jedou na místo také," řekla ČTK mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Před posledním útokem ve Stochově byli záchranáři přivoláni k muži, který při projíždění křižovatky spadl z kola, zůstal ležet na silnici a nemohl vstát. Když se jej záchranáři snažili vyšetřit, sprostě jim nadával a odmítl spolupracovat. Záchranáři proto zavolali na pomoc policii. Muž se ale po chvíli zvedl a chtěl z místa odejít.

Záchranáři se mu snažili vysvětlit, že je v jeho vlastním zájmu, aby si nechal pomoci a vyzvali ho, aby si lehl na lehátko. V tu chvíli muž na záchranáře zaútočil a několikrát kopl lékařku do břicha. Tříčlenná posádka se jej až do příjezdu policie snažila udržet na lehátku.

"Do nemocnice v Kladně musel být transportován za dohledu dvou policistů v sanitním voze. Zranění lékařky bylo naštěstí bez následků. Záchranná služba zvažuje, zda na útočníka podat trestní oznámení," dodala mluvčí.

První dva letošní případy se staly během silvestrovské noci na Příbramsku a na Praze - východ. Na Příbramsku agresivní pacient kopl lékařku do nohy a ta pak musela absolvovat vyšetření na RTG, říčanské posádce při zásahu útočník kopal do sanitního vozu a snažil se ho poškodit. Také oba tito muži byli opilí.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Proč mají dětští psychiatři tolik práce?

27. 2. 2024

Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…

Proč transformovat síť nemocnic

23. 2. 2024

Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…