Studie: Lékaři jdou za prací do ciziny hlavně za lepším výdělkem
Praha - Lepší výdělek je hlavním důvodem odchodu českých lékařů za prací do ciziny. Zatímco lékař v Česku má měsíčně v průměru 43.000 korun hrubého s příplatky za přesčasy a služby, jeho kolegové v Irsku mají v přepočtu na koruny trojnásobek, v Německu a Rakousku čtyřnásobek a ve Velké Británii dokonce šestinásobek. V paritě kupní síly se rozdíly zmenšují, přesto jsou nadále velmi významné. Vyplynulo to ze studie Migrace českých lékařů a studentů medicíny, kterou zveřejnil časopis Zdravotnictví v ČR.
"O práci v zahraničí uvažuje téměř každý druhý dotázaný lékař (45 procent) a téměř 60 procent mediků," uvádějí autoři průzkumu, v němž odpovídalo 462 lékařů a 376 mediků.
Nejčastěji se zajímají o práci v cizině lékaři od 26 do 39 let. Oproti jiným profesím, kde zájem o migraci s věkem klesá, pomýšlejí na práci v zahraničí i zkušení lékaři. Vzhledem k odbornosti mají větší šanci uplatnit se i ve vyšším věku. Podle průzkumu uvažuje o odchodu do ciziny 13 procent lékařů mezi 50 až 55 lety, z nich největší část pracuje ve fakultních nemocnicích.
Důvodem k odchodu do ciziny je podle průzkumu pro lékaře vedle platu také nespokojenost s tím, že jsou přetěžováni administrativní agendou, dělají některé činnosti za zdravotní sestry, kterých je v českých nemocnicích nedostatek, a mají velký rozsah přesčasové práce.
Česká lékařská komora (ČLK) v těchto dnech varovala, že mladé lékaře vyžene do ciziny nové nařízení ministerstva zdravotnictví o placení za atestační zkoušky, které dosud byly zadarmo.
Experti se shodují, že odchody do zahraničí zatím nepředstavují výraznější propad v počtech tuzemských lékařů, problém vidí hlavně v "kvalitativních" ztrátách. Kromě mladých lékařů totiž odcházejí i zkušení odborníci ve funkci primářů, s několika atestacemi v oboru. Otázkou podle ČLK je, nakolik je nově přicházející lékaři ze zahraničí dokážou v jejich odbornosti nahradit.
"Na migraci pomýšlí každý desátý dotázaný primář, přibližně každý osmý lékař s plánem pracovat v cizině působí v oboru déle než 15 let," zjistil průzkum.
Z těch, kteří o práci v cizině uvažují, zhruba každý osmý lékař a každý desátý medik chce zůstat v zahraničí trvale. Největší zájem je o Velkou Británii, Irsko a Německo, často se ale také jako cíl objevuje Rakousko, USA, Kanada a nově Austrálie a Nový Zéland.
Motivy lékařů a mediků k práci v zahraničí v procentech
motivy lékaři medici
vyšší finanční ohodnocení 94,2 80,2
zlepšení cizího jazyka 89,9 80,8
získání mezinárodního rozhledu a kontaktů 82,1 81,9
práce se špičkovou lékařskou technikou 81,6 80,4
profesionálnější vztahy na pracovišti 69,6 -
vyšší samostatnost - 71,8
práce v renomovaném zdravotnickém zařízení 62,3 70,5
vyšší možnost kariérního růstu po návratu do ČR 53,1 66
vyšší možnost kariérního růstu v zahraničí 46,4 69,3
příliš vysoké daně v ČR 32,4 27,4
potenciální migranti celkem 207 218
respondenti celkem 462 379
Zdroj: Zdravotnictví v ČR
ČTK, Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK