Studie: Moderní léčba revmatoidní artritidy je v ČR málo dostupná
V České republice dosáhne na účinnou biologickou léčbu jen asi 1,2 procenta lidí s revmatoidní artritidou. V zemích západní Evropy je to zhruba 15 až 20 procent pacientů, v USA až 40 procent. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovali čeští a zahraniční lékaři a se kterou dnes novináře seznámil odborník na farmakoekonomii Tomáš Doležal. Přitom pokud jsou lidé trpící touto chorobou léčeni včas biologickou léčbou, během jednoho roku se u více než poloviny z nich vývoj nemoci zastaví.
Hlavním důvodem malé dostupnosti je podle Doležala finanční náročnost biologické léčby. Náklady na léčení jednoho pacienta vyjdou ročně zhruba na 300.000 korun.
Biologická léčba se k českým pacientům podle současných kritérií dostává až ve chvíli, kdy běžné léky nezaberou. V tomto stadiu už mají lidé často nevratně poškozené klouby, někdy se přidružují i poškození plic, očí a ucpávání cév.
Revmatoidní artritida postihuje zhruba jedno procento populace, v Česku jí trpí asi 100.000 lidí. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, kdy imunitní systém nesprávně reaguje a "bojuje" proti vlastním kloubům. Příčiny vzniku onemocnění nejsou dosud známy, určitý vliv mají ale genetické předpoklady. Revmatoidní artritida se v produktivním věku vyskytuje asi třikrát častěji u žen než u mužů.
Zdroj: ČTK