Přeskočit na obsah

Studium MBA: chybějící článek mezi medicínou a ekonomickým a právním prostředím

Profesní postgraduální vzdělávání jim přináší vyšší úspěch a jistotu v kramflecích nejen na poli podnikání. Proč je tak důležité nepřestat se učit i ve zdravotnictví?

Od ředitelů nemocnic přes majitele poliklinik, schopný vedoucí potřebuje hlubší manažerské znalosti jednoduše ve všech oborech. Profesní vzdělávací programy jsou stavěné k tomu, aby se zaměřily na úspěšnější krizovou strategii, finanční stránku podniku, ale také lepší komunikaci a řízení, tedy schopnosti, které se na klasické medicíně nenaučíte. Studium MBA programu Management zdravotnictví tak tvoří chybějící článek právě mezi studiem medicíny a ekonomickým a právním prostředím.

Jednou ze škol nabízejících studium MBA pro zdravotníky je pražská European School of Business & Management. V rámci studia oboru Management zdravotnictví seznamuje účastníky se systémem řízení a principy fungování mezinárodního zdravotnického prostředí. Studium je zaměřeno prakticky a vychází z reálných situací a praxe. Po jeho dokončení získá absolvent mezinárodně uznávaný titul MBA. Mezi vyučované předměty patří strategický management, finanční řízení, Marketing a PR, řízení lidských zdrojů, medicínské právo, soft skills (jako time management, stress management leadership), ale také předmět zabývající se dotacemi a granty. Lékaři se tak přiučí nejen vyšší finanční gramotnosti, ale také správné komunikaci se svými podřízenými, jejich řízení, motivaci či odměňování.

Na důvody, které vedly ke studiu MBA na ESBM jsme se zeptali primáře MUDr. Martina Petrenka, CSc., MBA, a přednosty první gynekologicko-porodnické kliniky na Univerzitní nemocnici v Bratislavě: „V roku 1994 nastala v mojom živote zásadná zmena - výberovým konaním som sa stal primárom univerzitnej kliniky v Brne a vtedy som pochopil, že okrem medicíny plním aj funkciu manažéra kliniky - organizujem ľuďom prácu, robím lokálnu personálnu politiku, "strážim" výkonnosť kliniky a jej financie a okrem zdravia pacientok som zodpovedný za jej celkový chod. V Brne som pracoval do r. 2007, kedy sa predo mňa postavila ďalšia výzva - založenie univerzitného centra reprodukčnej medicíny a tak som sa vrátil na univerzitnú kliniku v Bratislave, kde zastávam taktiež funkciu primára (v tomto roku je to už 25 rokov) a zároveň vediem toto centrum. 25 ročné skúsenosti v zdravotníckom manažmente v Brne a v Bratislave by ma možno oprávňovali byť spokojný so svojimi schopnosťami viesť kolektív lekárov a sestier. Moja "neposedná" povaha a snaha skúšať vždy niečo nové ma okrem mojich medicínskych vedeckých a publikačných aktivít donútili overiť si svoje skúsenosti s manažmentom i formou skutočného profesionálneho vzdelania. My v medicíne sme navyknutí študovať celý život a držať krok s recentnými informáciami. Zvolil som si štúdium MBA na ESBM. Mnohí mi povedali - "Načo ti to je? V tvojom veku a s tvojou praxou?" Teraz po absolvovaní štúdia si však môžem povedať, že som sa nepomýlil. Mnohé svoje empirické poznatky z praxe som si overil u profesionálov z ESBM, na niektoré postupy som zmenil názor – skrátka považujem čas strávený štúdiom na ESBM za užitočne využitý.“

Přesvědčte se, že je studium MBA to pravé pro vás. Začít s ním můžete kdykoliv a díky kvalitnímu online systému můžete studovat odkudkoliv. ESBM nyní nabízí také možnost měsíčního studia na zkoušku, které vám napoví více.

Zdroj: ESBM - komerční sdělení

Sdílejte článek

Doporučené