Přeskočit na obsah

SÚKL chce léky s efedrinem na recept či s omezením

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) chce, aby léky s efedrinem a kodeinem patřily mezi ty, které jsou vydávány na recept či s omezením. ČTK to sdělila mluvčí SÚKL Veronika Petláková v reakci na zprávy, že by léky s efedrinem měly být volně dostupné. Tyto léky se zneužívají na výrobu drog.

Podle ústavu by stejně jako přípravky s pseudoefedrinem měly být na recept, žádanku nebo bez receptu s omezením. To samé navrhuje i parlament v rámci novely zákona o návykových látkách. Lékárník by zkontroloval v centrálním úložišti, zda si pacient nevyzvedává nadměrné množství.

Některá média o víkendu uvedla, že SÚKL zvažuje, že by se do půl roku léky s efedrinem a kodeinem, které jsou dosud na předpis, prodávaly volně. "Informace, že SÚKL plánuje převést léčivé přípravky s efedrinem a kodeinem do kategorie volně prodejných, se nezakládá na pravdě," uvedla Petláková.

Léky s kodeinem jsou nyní podle zákona o návykových látkách zařazeny mezi přípravky, jejichž výdej je pouze na lékařský předpis nebo žádanku s modrým pruhem. Nelze je tak vydávat volně bez předpisu.

Přípravky s pseudoefedrinem - Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip - jsou již od května zařazeny do kategorie léků s omezením, mají tedy být dostupné jen na průkaz. Pacient může dostat za měsíc nejvýše 60 tablet.

Petláková uvedla, že přeřazení jakékoli skupiny léčiv do kategorie bez lékařského předpisu bude vždy předcházet debata s držiteli současných rozhodnutí o registraci i odbornými lékařskými společnostmi.

Podle znalců drogové scény stačí 60 tablet s obsahem 1800 miligramů pseudoefedrinu narkomanovi k výrobě 20 dávek pervitinu. Pokud by se staly dostupnějšími také léky s efedrinem a kodeinem, jako Alnagon nebo Kodein, hrozí podle odborníků renesance jiné české drogy zvané Braun, která je v současnosti na ústupu. Jde o takzvaný český heroin, nebezpečný opiát, který se vyrábí z kodeinu.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené