SÚKL: Lékaři více hlásí nežádoucí účinky léků
Loni se se podle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) zvýšil počet hlášených nežádoucích účinků léků. Ne každý takový případ ale podle ředitele ústavu Milana Šmída musí znamenat, že za zdravotní problém může skutečně vedlejší účinek léku. Ústavu se však daří přesvědčit lékaře o tom, že mají nežádoucí účinky hlásit, řekl dnes Šmíd novinářům.
Podle tiskového oddělení SÚKL je nárůst hlášení zřejmě způsoben lepší osvětou mezi lékaři. Podle výzkumu, který ústav provedl v roce 2001, se deset procent lékařů nesetkalo s nežádoucími účinky léků. Zjištění nebylo příliš povzbuzující, protože tito lékaři zřejmě nebyli schopni dostatečně vyhodnotit reakce pacientů. Nárůst počtu hlášení podle SÚKL ukazuje, že lékaři dnes k tomuto problému přistupují seriozněji. Průzkum však opakován nebyl.
Na základě hlášení vydává SÚKL doporučení lékařům a lékárníkům. V posledním době například upozorňoval lékárníky na kožní reakce na sluneční záření po aplikaci přípravku Fastum gel, který se používá na bolest svalů. Vzhledem k tomu, že jde o volně prodejný přípravek, leží odpovědnost za informovanost pacientů především na lékárníkovi. Při výdeji Fastum gelu by měl proto upozornit pacienta na nutnost dobře si umýt ruce a chránit ošetřená místa před sluncem nebo soláriem, a to i po dobu 14 dnů po užití gelu.
Ne všichni lékaři se ale setkávají s nežádoucími účinky stejně. Například dětští lékaři, kteří předepisují menší spektrum léků, se s vedlejšími účinky příliš nesetkávají, řekl ČTK Milan Kudyn, místopředseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.
Zdroj: ČTK