Přeskočit na obsah

SÚKL: na kontroly si žádní lékaři nestěžují

Česká lékařská komora uvádí, že se množí stížnosti lékařů na kontroly SÚKL ve zdravotnických zařízeních. (čtěte článek: Kubek: Kontroly lékařů ze strany SÚKL jsou mnohdy trapné). Lékový ústav s tím nesouhlasí a tvrdí opak - "žádné stížnosti lékařů od začátku kontrol jsme nezaznamenali," říká pro www.tribune.cz mluvčí SÚKL Veronika Petláková. 

 

Jaké jsou výsledky kontrol SÚKL ve zdravotnických zařízeních a u lékařů? Jaká jsou nejčastější pochybení lékařů?

Klasifikaci zjištěných závad a ukázku nejčastějších závad uvádíme níže. V rámci inspekcí bylo kontrolováno dodržování zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, vyhlášky č. 84/2008 Sb., o správné lékárenské praxi, bližších podmínkách zacházení s léčivy v lékárnách, zdravotnických zařízeních a u dalších provozovatelů a zařízení vydávajících léčivé přípravky a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.

V roce 2008 bylo provedeno 259 plánovaných kontrol zdravotnických zařízení a 46 kontrol na podnět.

Klasifikace závad:                            

1 - drobné závady - bez závad nebo jen drobné závad (méně závažné nedostatky v dokumentaci)

2 - významné závady - např. chybí záznamy o teplotě uchovávání termolabilních léčiv, nejsou zpracovány standardní operační postupy (SOP) aj.

3 - kritické závady - nejsou dodržovány podmínky uchovávání, léčivé přípravky s prošlou dobou použitelnosti aj.

 

Nejčastější druhy závad v roce 2008

 

Počet

 

%

Chybějící nebo nedostatečně zpracované standardní operační postupy

 

206

 

67,5

Evidence reklamací, sledování závad jakosti a stahování

 

193

 

63,3

Nejsou vedeny záznamy o kontrolách doby použitelnosti léčivých přípravků

 

145

 

47,5

Záznamy o teplotě uchovávání termolabilních léčivých přípravků

 

112

 

36,7

Likvidace nepoužitelných léčivých přípravků neoprávněnými osobami

 

88

 

28,9

Reklamní vzorky - evidence

81

26,6

Nesprávné uchovávání léčivých přípravků

 

76

 

24,9

Záznamy o příjmu léčivých přípravků

 

76

 

24,9

 Jakým způsobem lékaři s pracovníky SÚKL při daných kontrolách spolupracují?

Inspektoři SÚKL provádí kontrolu dodržování podmínek pro zacházení s léčivými přípravky při poskytování zdravotní péče podle § 79 odst. 10 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, ve znění pozdějších předpisů. Další podmínky jsou stanoveny v části šesté prováděcího předpisu vyhlášky č. 84/2008 Sb., o správné lékárenské praxi, bližších podmínkách zacházení s léčivy v lékárnách, zdravotnických zařízeních a u dalších provozovatelů a zařízení vydávajících léčivé přípravky.

K části šesté citované vyhlášky SÚKL vydal upřesňující pokyn LEK-9 verze 1.

Inspektoři při kontrole postupují podle vnitřních standardních operačních postupů SÚKL. Každá kontrola je předem písemnou formou oznámena provozovateli zdravotnického zařízení a termín a hodina kontroly je stanovena po dohodě s lékařem. Neohlášené jsou pouze cílené kontroly na vnější podnět nebo kontroly k ověření nápravných opatření z předchozí kontroly.

O průběhu kontroly je sepsán Protokol o kontrole, kde kontrolovaná osoba potvrzuje svým podpisem seznámení s protokolem a jeho převzetí a může se vyjádřit k průběhu kontroly. Proti protokolu může dále kontrolovaná osoba podat písemné a zdůvodněné námitky ve lhůtě 5 dnů ode dne seznámení s protokolem. Na průběh kontroly a chování inspektorů může kontrolovaná osoba podat stížnost.

Dosavadní spolupráce s provozovateli zdravotnických zařízení poskytujících zdravotní péči obyvatelstvu je velmi dobrá a bezproblémová. Velmi častá je ale neznalost základních právních předpisů a povinností provozovatelů v oblasti zacházení s léčivými přípravky (zákon č. 378/2007 Sb. a vyhláška č. 84/2008 Sb.), dodržování povinností stanovených pro používání zdravotnických prostředků při poskytování zdravotní péče zákon č. 123/2000 Sb., o zdravotnických prostředcích,ve znění pozdějších předpisů, a dodržování ustanovení zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů.

Prezident České lékařské komory tvrdí, že pracovníci SÚKL při kontrolách lékařů překračují své pravomoci. Zjistilo vedení SÚKL některé případy svých pracovníků, které odpovídají popisovaným pochybením? - viz článek: http://www.tribune.cz/clanek/6230

Ani v jednom případě z více než 735 dosud provedených kontrol (od roku 2004) nebyly námitky proti protokolu nebo průběhu kontroly z důvodu stížnosti na neoprávněný vstup do osobních věcí lékaře podány. 

 

Povaha inspekce

Hodnocení (%)

Kontroly ZZ

Plánované

Na podnět

1

2

3

2005

97

7

64,4

27,9

7,7

2006

96

4

75

22

3

2007

189

37

66

32,5

1,5

2008

259

46

62,3

31,1

6,6

Oprávnění inspektorů a práva a povinnosti kontrolovaných osob jsou zakotveny:

√  zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole, ve znění pozdějších předpisů

√  zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech, ve znění pozdějších předpisů

Pracovníci SÚKL při kontrolách nepřekračují pravomoci kontrolního orgánu. Zdůrazňujeme, že o každé kontrole je sepsán kontrolní protokol, kontrolovaná osoba může proti  protokolu podat podle § 17 zákona č. 552/1991 Sb., o státní kontrole,  ve lhůtě 5 dnů námitky.

Dr. Kubek tvrdí, že „Dr. Beneš i Dr. Hanzlíčková uznali, že stížnosti lékařů jsou do jisté míry opodstatněné a přislíbili, že dají svým podřízeným pracovníkům jasné pokyny, aby se při kontrolách zaměřovali na věci podstatné a nikoliv na malichernosti. Zdá se, že tento slib zůstal nesplněn." Může SÚKL sdělit své stanovisko k tomu, zda na základě stížností ČLK se bude nějakým způsobem měnit charakter kontrol?

 Dr. Beneš i dr. Hanzlíčková při jednáních s odbornými lékařskými společnostmi i při jednáních s ČLK přislíbili odborným lékařským společnostem pomoc při zpracovávání pokynů pro lékaře. Tato spolupráce byla ze strany SÚKL splněna. Charakter kontrol je standardní pro lékárny i ostatní zdravotnická zařízení, kontroly provádí proškolení inspektoři již několik let. Do konce roku 2007 se přednostně prováděly kontroly v lůžkových zdravotnických zařízeních a od roku 2008 se zahájily kontroly privátních ambulantních zařízeních.

Dle našeho názoru není žádný důvod měnit charakter kontrol. V rámci pravidelně prováděného monitoringu práce všech inspektorů nebyly žádné z pochybeních, které uvádí dr. Kubek pro Medical Tribune, zaznamenány.

 

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené