Přeskočit na obsah

SÚKL přiznal zpoždění v revizi cen léků, miliardové škody odmítá

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihl loni prověřit úhrady léků hrazených ze zdravotního pojištění, jak mu ukládá zákon, řekl  novinářům ředitel SÚKL Martin Beneš. Potvrdil tak informace médií z minulých dní. Podle něj nebylo možné kontrolu stihnout. Pokud tím vznikla škoda, jak tvrdí kritici, neví Beneš, z jakých dat vycházejí. Žádná srovnatelná data podle Beneše nejsou.


Podle některých informací způsobil SÚKL dvoumiliardovou škodu, zdravotní pojišťovny prý mohly za léky platit už loni méně. "Nevím, odkud se číslo vzalo, na základě jakého kurzu, k jakému datu, jaké země byly zahrnuty jako referenční," reagoval náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň.

Ročně se v ČR spotřebují léky za 70 miliard korun, pojišťovny platí zhruba 40 miliard, ostatní je volný prodej a spoluúčast pacientů. Do roku 2005 rostly výdaje pojišťoven za léky o deset procent ročně, už dva roky jen o 1,5 procenta, trend chce ministerstvo podle Hroboně udržet.

"Ústav nemohl a nestihnul požadavek zákona na revizi úhrad, úkol byl závislý na množství odborných kapacit, důkazních materiálů a posuzovací metodiky," řekl Beneš. Rychlejší práci bránil nedostatek odborníků, ale také zákonné lhůty správního řízení, které se vede o každém léku zvlášť.

Zahájení revize úhrad se odsunulo i proto, že jí předcházela revize maximálních cen. Zákon, který tuto povinnost ústavu ukládá, platí od ledna 2008. Souvisí se vstupem Česka do EU a takzvanou transparenční směrnicí. Dosud rozhodovalo o maximálních cenách ministerstvo financí a o úhradách komise na ministerstvu zdravotnictví. Nově přešly oba úkoly na SÚKL.

Hroboň zdůraznil, že Česko mohlo mít nový systém revize cen a úhrad mnohem dřív, pokud by hned v roce 2002 začalo ministerstvo zdravotnictví na změně pracovat. Do roku 2006 ale nepodniklo nic ke sladění české legislativy s evropskou, Česku hrozila žaloba. Ústavní soud odebral k 1. lednu 2008 ministerstvu rozhodování o úhradách léků a předal je na SÚKL.

Beneš uvedl, že v průběhu roku 2008 provedli revizi cen u všech léků s regulovanou cenou, což je 3957 léčivých přípravků dostupných v zemích EU, tedy i v Česku. "Provedeným přehodnocením maximálních cen se předpokládají roční úspory zdravotních pojišťoven a pacientů 2,78 miliardy korun, z toho 1,14 miliardy pojišťovny a 1,64 miliardy pacienti," upřesnil Beneš.

Pro revizi úhrad musel SÚKL nejprve vytvořit pravidla, neměl žádná data z předchozích let. Komise na ministerstvu zdravotnictví totiž důvody rozhodnutí nezveřejňovala, navíc úhradu kteréhokoli léku mohl ještě před vydáním vyhlášky změnit ministr, aniž cokoli musel zdůvodňovat.

SÚKL současně s přípravou metodiky provedl revizi výše a podmínek úhrad u tří nejčastěji užívaných skupin, což jsou léky na vysoký tlak a léky užívané v psychiatrii. "Revize byla provedena u 343 léčivých přípravků, právní moci nabylo rozhodnutí u 149 přípravků. Odhadovaná úspora z prostředků zdravotního pojištění je půl miliardy," shrnul Beneš. Jaké výše dosáhne celková úspora, až bude hotova revize všech úhrad, není podle něj možné v tuto chvíli říci.

Letos SÚKL pokračuje v revizi úhrad v devíti dalších skupinách, tedy u 636 přípravků. Revizi ostatních skupin zahájí v nejbližších měsících tak, že do konce roku bude podle Beneše vše hotovo.

Hroboň doplnil, že ministerstvo již připravilo do vlády návrhy, které proces revize cen a úhrad zjednoduší. Mimo jiné navrhuje jednodušší proces pro nová generika, tedy levnější varianty drahých léků, který zajistí jejich rychlejší vstup na trh.

ČTK, Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené