Přeskočit na obsah

Světový den meningitid v pátek připomene ochranu očkováním

Invazivní meningokokové onemocnění může pacienta zabít během pár hodin od prvních příznaků. V Česku loni postihlo 42 lidí, z nich 17 byly děti do pěti let věku. Za posledních šest let bylo v Česku 382 případů, z toho 161 u dětí do pěti let, řekla novinářům vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Pavla Křížová s tím, že jedinou ochranou je očkování.

"Doporučeno je zejména u adolescentů a malých dětí, především před vstupem do nového kolektivu, kde jsou obě věkové skupiny vystaveny zvýšenému riziku infekce," uvedla. Na rizika nemoci i možnosti prevence upozorní sedmý Světový den meningitid v pátek 24. dubna.

Riziko nákazy zvyšuje hektický životní styl, zvýšená zátěž, stres, pohyb ve větším kolektivu či v zakouřeném prostředí.

I přes odborný lékařský zákrok podlehne meningokokovému onemocnění na celém světě ročně 120.000 lidí. U těch, kteří přežili, může nemoc zanechat trvalé následky, jako amputace prstů nebo celých končetin, ztráta sluchu či mentální retardace. "I přes pokrok medicíny končí deset procent onemocnění úmrtím a přes 20 procent nemocných má celoživotní následky," varovala lékařka.

Meningokokové onemocnění je těžké rozpoznat včas pro zaměnitelnost s virózou. Pokud se k chřipkovým příznakům přidají další alarmující jevy, jako je prudce stoupající teplota, ztuhlost šíje, skvrny po celém těle, případně upadání do bezvědomí, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře.

Záchranná služba má instrukci, že když je volána k dítěti s horečkou a skvrnami na kůži, má přijet s kompletním přístrojovým vybavením a v sanitce musí být také lékař. Léčba antibiotiky se nasazuje už v sanitce, kde se také hned dělají testy na odhalení původce onemocnění.

Každý rok se meningitidou na celém světě nakazí přes 1,2 miliony lidí. Očkování chrání proti nákaze způsobené séroskupinami A, C, W-135, Y a B. V Česku jsou nejčastější infekce typu B a C. V Česku jsou v současnosti dostupné dvě očkovací látky, jejich kombinací lze podle Křížové navodit ochranu proti většině meningokoků.

ČTK

foto: JupiterImages

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené