SZÚ: Počet onemocnění klíšťovou encefalitidou loni vzrostl
Počet onemocnění klíšťovou encefalitidou v ČR loni vzrostl, podle informací k 50. týdnu onemocnělo 629 lidí. Předloni bylo nemocných za celý rok 546, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemalá část nemocných se potýká s trvalými následky. Přes veškerou lékařskou péči může v krajních případech pacient zemřít. "Závažné a nebezpečné průběhy se týkají především starších lidí, kteří jsou bohužel očkováni naprosto nedostatečně," řekl primář Infekčního oddělení Nemocnice v Českých Budějovicích Václav Chmelík.
Každoročně onemocní klíšťovou encefalitidou několik set lidí. Rekordní byl rok 2006, kdy se nakazilo 1028 Čechů a tři lidé na toto onemocnění zemřeli. "S narůstajícím věkem se zvyšuje procento opravdu těžkých průběhů, trvalých následků a úmrtí. Důvodem je skutečnost, že virus napadne organismus zatížený četnými chronickými nemocemi, které souvisí s věkem," řekl Chmelík.
Jedinou skutečně spolehlivou ochranu představuje podle SZÚ očkování; jeho účinnost přesahuje 99 procent. Přesto zůstává proočkovanost v české populaci stále velmi nízká, podle aktuálních statistik GFK se nechává očkovat 17 procent Čechů. Právě zima je nejvhodnější doba na očkování.
Přenos infekce na člověka je možný nejen po přisátí infikovaného klíštěte, při odstraňování klíšťat zvířecím miláčkům, ale výjimečně i požitím tepelně nezpracovaného mléka infikovaného zvířete. Nakažená klíšťata se vyskytují v lesích, na loukách, ale také v zahradách či parcích. Zabydlují se i ve vyšších nadmořských výškách. V zamořené oblasti se vyskytuje asi jedno až dvě procenta infikovaných klíšťat.
Mezi rizikové skupiny patří děti na letních táborech, rekreanti a senioři trávící svůj čas aktivně v přírodě. Dále jsou ohroženi lidé, kteří v přírodě pracují, například lesní dělníci a zemědělci, ale také zahrádkáři a ti, kteří sbírají lesní plody.
Počáteční příznaky nemoci se podobají chřipce. Typické jsou prudké bolesti hlavy, zvracení, strnutí šíje, spavost a poruchy vidění. Přestože jsou chladné měsíce pro očkování nejvhodnější, je možné se proti klíšťové encefalitidě očkovat celý rok. Na vakcíny přispívá většina zdravotních pojišťoven. U řady z nich mohou příspěvky čerpat i dospělí.
Většinou jsou pacientovi podány tři dávky, od té první může být očkován za jeden až tři měsíce, třetí dávka se pak aplikuje o pět až 12 měsíců později. Cena všech tří dávek se pohybuje přibližně okolo 1500 korun. Během teplých měsíců je možné se nechat naočkovat i ve zkráceném intervalu.
V současné době není známa léčba klíšťové encefalitidy, která by postihovala přímo původce nemoci; lékařská péče se proto omezuje pouze na léčbu jejích projevů.
Zdroj: ČTK