Přeskočit na obsah

„Tabárův cirkus“ v Česku byl svátkem radiologů ‑ mamodiagnostiků

Jméno profesora Lászlá Tabára znají po celé ČR specialisté různých odborností, a to navzdory skutečnosti, že jde o radiologa. Čeští radiologové‑mamodiagnostici totiž již v devadesátých letech přijali jeho úspornou a biologii ženského prsu zohledňující klasifikaci mamografie. Typologie dle Tabára je součástí každého výstupu screeningové mamografie, proto ji znají gynekologové, praktičtí lékaři, ale i chirurgové a onkologové.

Profesor Tabár je předním a světově nejznámějším propagátorem kvalitního screeningu prsní žlázy. Stál u prvních krůčků švédského screeningu, s dalšími švédskými kolegy průběžně publikuje výsledky, které jsou stále pozoruhodnější a skutečně hodné následování: Švédsko dosáhlo včasnými záchyty malých karcinomů poklesu úmrtnosti na karcinom prsu o 40 procent. V tomto způsobu snižování úmrtnosti na karcinom prsu se před lety zhlédla skupina českých odborníků soustředěných v Komisi odborníků pro mamární diagnostiku (KOMD), a tak mohl být v roce 2003 ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR, pojišťovnami a Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) spuštěn i v Česku mammární screening.

Tabárovy světoznámé kursy kvalitního hodnocení screeningových mamografií jsou vždy velmi rychle obsazeny. Osobně jsem měla možnost navštívit jeho výuku v roce 1996 v Turku a po deseti letech znovu v Istanbulu. Fascinující edukační entuziasmus z profesora sršel naprosto stejně bez ohledu na postupující věk. Co mne však skutečně ohromilo, byla technická úroveň prezentace. Troufám si tvrdit, že způsob výuky a skutečného předávání letitých znalostí v této podobě je v současné době zcela výjimečný. Však tomu také radiologové nejen v Evropě s těžko utajovanou dávkou závisti říkají „Tabárův cirkus“. Z jeho „představení“, protkaného názornými a elektronicky během přednesu i dotazů dotvářenými názornými prezentacemi a s přívalem bohatých klinických příkladů, nelze odejít bez nových znalostí a zdravých pochybností o vlastní diagnostické práci. O Tabárova školení má zájem každý radiolog specializující se na diagnostiku prsu. Edukačně bezchybné tří‑ až čtyřdenní intenzivní školení je však světové i po stránce ceny. K ceně kursu je nutno připočítat cenu letenky a bydlení, tabárovské vzdělávání prostě pod částku 50 000 korun nestlačíte. A to není málo, nejen pro českého lékaře. Jedinou cestou je uprosit profesora, aby školení uspořádal v zemi, kde působíte. Zájemců stojí u jeho řečnického pultíku celý hrozen a většina z nich musí být připravena na neúprosné NE z důvodu jeho extrémně vytíženého a léta obsazeného programu. V hloučku žadonících v Istanbulu jsem měla oproti ostatním z celého světa eso v rukávě: „Pane profesore, my jsme v Čechách uvedli do praxe vaši klasifikaci.“ „Do Prahy tedy přijedu,“ zněla lakonická odpověď, a čeští radiologové měli před sebou bezmála pět let čekání.

Švédský screening je dílem cizinců

Roky však uplynuly jako voda a Kongresový sál hotelu Crown Plaza pro 200 posluchačů byl ve dnech 29. června až 1. července 2011 zcela naplněn. Češi byli oproti ostatnímu světu v přesile i díky tomu, že se Asociaci mamodiagnostiků ČR podařilo v akci „Keep a Breast“ získat a téměř v plné částce uhradit školné 36 kolegům z celé republiky. Výjimečnost situace podtrhl uvítací projev senátora profesora Žaloudíka, který mimo jiné zmínil, že Tabárovo úsilí o kvalitu screeningových programů se i v Čechách již promítlo do nárůstu proporce minimálních karcinomů zachycených každoročně. „Tabárův cirkus“ nezklamal. Do oběda dva vyučovací celky po 1,5 hodině, po obědě dva hodinové. Úžasný výkon učitele, soustředěnost posluchačů. Mezi 115 Čechy a Moravany byli radiologové, kteří se věnují mamografické disciplíně již více než 20 let, ale i kolegové mladí. Účastnila se i zástupkyně českých patologů. Všichni jsme si odnesli něco nového, pohlédli z jiného úhlu na dřívější znalosti. V duchu názvu „Modern Breast Imaging: Multidisciplinal Approach“ se ve výukových celcích objevovaly patologicko‑mamografické koreláty, ale i další rentgenologické metody – magnetická rezonance, a dokonce i ultrazvuk, který v minulých letech nepatřil k profesorově oblíbené disciplíně.

Součástí programu byly rovněž dvě přednášky zabývající se tématem intervalových karcinomů, jež trápí radiology ve screeningových programech na celém světě. Přednášející kolega prof. Tabára profesor Bedřich Viták je Čech žijící od svých 18 let ve Švédsku. Profesor Viták je další z významných osobností švédského screeningu, na jehož práci a publikační činnosti stojí sláva severského programu. „Je to vlastně paradoxní,“ říkal u večeře, na kterou jsme ho pozvali s profesorem Danešem. „Švédský screening nastavili a odpracovali cizinci. László je Maďar, přišel do Švédska velmi mlád, neuměl tehdy švédsky ani anglicky. Moje rodina odešla z Prahy před okupací v roce 1968. V týmu máme Angličana i Bulhara.“ Postupně vzpomínal, jak nelehké byly začátky švédského screeningu, který je v současnosti, po 30 letech, vyhodnocován jako celosvětově nejkvalitnější. Bylo příjemné, že jsme mohli v rodném jazyce probírat český screeningový program do detailů a srovnávat jej se švédskými parametry. Těšily nás pochvaly, jež prof. Viták opakovaně na adresu českého programu uděloval.

Oba severští profesoři byli nadšeni atmosférou kursu. O přestávkách zněly diskusní české kroužky, zaujetí pro probíranou tematiku bylo jasné i těm, kdo naší řečí nevládnou. Profesor Tabár si nechal referovat od českého rodáka Vitáka. Nikdo nechodil za školu, všechna místa byla do poslední minuty pozdního pátečního odpoledne plná. Češi i Moravané, kteří se ve své každodenní práci snaží o snižování úmrtnosti žen na karcinom prsu, opět prokázali, že tvoří sjednocenou profesní skupinu, která své povolání kultivuje, snaží se o maximální kvalitu, a tím i o profit českých žen z organizované mamografické prevence. Čeští radiologové jsou zatím jedinou profesní skupinou, jíž se podařilo v celostátním onkologickém preventivním programu zvýšit podíl prvních a druhých stadií, a tedy zvýšit záchyt minimálních karcinomů. Úmrtnost žen na karcinom prsu v absolutních číslech se v Česku zastavila.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené