Přeskočit na obsah

Testy na virus zika budou v ČR provádět tři laboratoře

Uvádí to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ve zprávě, kterou dá ve středu vládě. ČTK má zprávu k dispozici.

Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli viru zika, který je spojován s poruchou vývoje mozku lidských plodů, celosvětový stav nouze.

Podle Němečkovy zprávy pro vládu je riziko přenosu v Česku prakticky nulové. Žádný zastupitelský úřad neregistruje zatím případ občana ČR, který by se nakazil virem zika. Z pohledu epidemiologického šetření případů a ošetřování pacientů s podezřením na nákazu virem zika postačují podle zprávy stejná preventivní opatření jako u běžných infekcí.

Nákaza vypukla v Latinské Americe, postihla dvě desítky států. Při pobytu v zasažených zemích se k 29. lednu nakazilo 21 Evropanů, z toho 13 z Nizozemska, pět z Británie a po jednom z Německa, Finska a Dánska. Ani v jednom případě nešlo o těhotnou ženu.

Virus zika byl objeven v roce 1947, kdy vyvolal onemocnění makaků v lese Zika v Ugandě. U lidí byl potvrzen poprvé v roce 2007, kdy způsobil epidemii v Mikronésii. Nákazu přenáší komár rodu Aedes, v Evropě se vyskytuje pouze jeden typ, Aedes albopictus. V chladném zimním období není v Evropě aktivní, tudíž nemůže teď nákazu přenášet.

"Z pohledu prevence nákazy virem zika jsou v popředí především individuální ochranná opatření k zamezení bodnutí komárem. Je třeba pečlivě zvážit a s lékařem konzultovat cestování těhotných žen a žen, které aktuálně plánují těhotenství do oblastí, kde dochází k rozsáhlému přenosu této infekce," uvádí se ve zprávě.

Při pravidelném monitoringu dosud nebyl v ČR zachycen komár Aedes aegypti, druh Aedes albopictus byl zjištěn v roce 2012 u Mikulova.

Virus způsobuje obvykle onemocnění s mírným průběhem, 80 procent nakažených nemá žádné příznaky. V případě potíží je mírná horečka a vyrážka, zánět spojivek, bolesti svalů a kloubů, hlavy a únava, příznaky vymizí za dva až sedm dní. Virus se diagnostikuje z krve nakažených. Antivirová léčba ani vakcína nejsou, léčbou se pouze mírní příznaky.

Ministerstvo zdravotnictví sleduje podle zprávy pro vládu aktuální informace o infekci zika vydávané Světovou zdravotnickou organizací, Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí, systémem včasného varování i reakci EU. Informace dostávají epidemiologové, hygienici i infekcionisti. Jsou na webu ministerstev zdravotnictví, zahraničí a Státního zdravotního ústavu.

Zastupitelské úřady ČR sledují aktuální situaci v postižených oblastech. Ke dni 29. ledna jsou uveřejněna na webu ministerstva zahraničí v kapitole "Cestování" upozornění pro Venezuelu, Haiti, Barbados, Dominikánskou republiku, Kapverdy, Kolumbii, Panamu a Brazílii.

Cestovatelům do rizikových oblastí je doporučeno registrovat se před odjezdem v aplikaci DROZD, která umožňuje registrované osoby informovat prostřednictvím SMS o aktuální situaci. Cestovatelům jsou předávány informace, že nejúčinnější je chránit se před komářím bodnutím, a to instalací sítí do oken a dveří, sítí na spaní, používáním repelentů a oděvů s dlouhými nohavicemi a rukávy světlé barvy.                     

 

WHO: Zika by se mohla rozšířit i do Afriky a Asie

Virus zika, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozků lidských plodů, by se mohl rozšířit i do Afriky a Asie. Dnes před tím varovala Světová zdravotnická organizace (WHO), která v pondělí vyhlásila kvůli viru celosvětový stav nouze. Agentura Organizace spojených národů vytvořila také zvláštní celosvětový tým pro boj s virem a chce využít mimo jiné zkušeností z krize kolem epidemie eboly v západní Africe.

Podle WHO je nyní nejdůležitější zabránit rozšíření viru zika do Afriky a Asie, tedy na kontinenty s nejvyšší porodností na světě. V Latinské Americe je třeba dobře informovat těhotné ženy, jak se mají chovat, aby se nemoci vyhnuly. Virus zika přenášený komáry druhu Aedes aegypti pravděpodobně způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která předčasně ukončuje růst mozku lidského plodu.

Podle WHO se sice spojení mezi virem a uvedenou vývojovou poruchou ještě zcela neprokázalo, dokud se ale nepotvrdí opak, je třeba virus za viníka poruchy považovat. Kromě dobré informovanosti těhotných je podle organizace zapotřebí také hromadné zapojení celých komunit do boje proti šíření nemoci v oblastech s vysokým výskytem komárů.

Při boji proti viru zika chce WHO využít zkušeností z boje s ebolou. Stav nouze, který platí od pondělí, WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 právě kvůli epidemii eboly. Čelila tehdy kritice, že na šíření viru, který v západní Africe zabil přes 11.000 lidí, zareagovala příliš pozdě.

"Musíme ustavit kontrolní a pozorovací střediska v nízkopříjmových a středněpříjmových zemích, abychom mohli brzy zaznamenat jakékoli změny v případech mikrocefalie," uvedl Anthony Costello, který má při WHO na starosti zdraví dětí a dospívajících. Celosvětově by tak mohlo vzniknout asi 20 či 30 kontrolních středisek, především v chudých zemích, kde je nedostatečná lékařská péče.

"Z mého pohledu je klíčové, zda se nám podaří virus zika lépe diagnostikovat," řekl Costello. "Zatím je předčasné spojovat případy v jiných oblastech, protože pokud je žena nakažena v raném stádiu těhotenství, může trvat několik měsíců, než se případy mikrocefalie objeví," dodal.

V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Důvodem vyhlášení není virus samotný, ale především jeho možná spojitost s mikrocefalií. U běžných jedinců virus vyvolává několikadenní horečky, jinak je však ve většině případů průběh onemocnění mírný. Ohrožení představuje právě jen pro těhotné ženy a jejich plody.

Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Podle WHO je její výroba otázkou spíše let než měsíců. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk.

Zdravotnický úřad v texaském Dallasu dnes oznámil, že virem se letos nakazila jistá osoba po pohlavním styku s člověkem, jenž se nedávno vrátil ze země s výskytem viru. Jde údajně o první případ přenosu viru z člověka na člověka ve Spojených státech.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) však agentuře AFP sdělilo, že v tomto případě nezkoumalo konkrétní způsob přenosu viru. Pravděpodobně ale šlo o pohlavní styk.

ČTK

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…