Tisíce lidí v kraji dluží nemocnicím za poplatky
Kontroverzní regulační poplatky zavedené v loňském roce prospěly zdravotnickým zařízením i pacientům, kteří se díky nim dočkali lepšího vybavení i péče, ale přispěly také k vytvoření početného zástupu dlužníků.
Mnozí lidé se tak mohou brzy dočkat soudního příkazu k uhrazení dluhu nebo návštěvy exekutora. Peníze za ošetření u lékaře, ale hlavně za pobyt na lůžku, dnes dluží několik tisíc obyvatel kraje. Zdejší nemocnice po nich vymáhají částku, která se v součtu pohybuje kolem čtyř milionů korun.
Největší zkušenosti s neplatiči má logicky největší lůžkové zařízení v regionu - Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. "Za loňský rok nám patnáct set pacientů dluží téměř jeden milion korun," říká mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.
Z celkové sumy 37 milionů korun, kterou měli pacienti nemocnici podle zákona zaplatit, činí dlužná částka necelá tři procenta. V některých nemocnicích regionu jsou počty dlužníků nižší, kolem jednoho procenta, v některých ale převyšují i pět procent.
Žádná z nemocnic v kraji zatím neúčtovala neplatičům penále, ani za nimi neposlala exekutory. Ředitelé shodně tvrdí, že se snaží vůči pacientům postupovat vstřícně, a doufají, že lidé poplatky uhradí. Pokud ale ne, pak přitvrdí.
"Neplatiče zatím obesíláme upomínkami. Řada lidí si naštěstí uvědomí, do jakých problémů by se mohli dostat, a dluh dodatečně uhradí," říká mluvčí fakultní nemocnice Oborný.
"V ambulancích se stává jen výjimečně, že pacienti u sebe nemají peníze. Většinou lidé zapomenou uhradit poplatky za pobyt v nemocnici, ale přijdou dodatečně, když dostanou peníze nebo upomínku," podotýká mluvčí Nemocnice Třinec Lenka Franková s tím, že v jejich zařízení se nejvyšší dlužné částky pohybují kolem šesti tisíc korun a celková suma činí 400 tisíc. "Také věříme, že lidé dluhy uhradí."
Někteří neplatiči ale nereagují ani na opakované upomínky, některým je nemocnice dokonce nemá kam poslat. Často jde o bezdomovce nebo lidi ve finanční tísni, kteří by sice podle zákona o hmotné nouzi nemuseli regulační poplatky hradit, kdyby ovšem měli u sebe patřičné potvrzení. "Leckdy u sebe nemají ani doklad totožnosti, natož potvrzení," krčí rameny Oborný.
Například v Nemocnici v KarvinéRáji, kde loni na poplatcích vybrali dvacet milionů korun a registrují dluhy ve výši přes půl milionu, se největším dlužníkem stal bezdomovec, který měl na poplatcích uhradit téměř deset tisíc korun. Nemocnice ale peníze asi nezíská. Pacient zemřel a žádné dědictví nezanechal.
Ani toto zařízení zatím nevymáhá žádný dluh formou exekuce. "Několik případů, kdy se lidé neozvali ani po opakované upomínce, už jsme však předali k řešení právníkovi," říká mluvčí Hana Jakubková s tím, že pokud lidé poplatky neuhradí, dlužná částka jim naroste o penále a soudní poplatky.
Totéž hrozí i pacientům nemocnice v Krnově. "Neúčtujeme penále, ale řešíme pohledávky přes právníka formou soudního rozhodnutí," říká Eva Kijonková, mluvčí nemocnice, které asi 2,5 procenta loňských pacientů dluží 400 tisíc korun.
Slezské nemocnici v Opavě dluží 777 pacientů přes 430 tisíc korun, nejvyšší částka se blíží osmi tisícům. "K exekucím jsme ještě nepřistoupili, ale o tom, jaký bude další postup vůči dlužníkům, rozhodne vedení nemocnice v nejbližší době," naznačuje možnost přitvrzení mluvčí zařízení Daniel Svoboda.
Karvinské hornické nemocnici dluží peníze 1,25 procenta pacientů, dohromady kolem 40 tisíc korun. Podobně je na tom Vítkovická nemocnice v Ostravě či Nemocnice Podlesí v Třinci, kde 109 lidí z více než devíti tisíc hospitalizovaných pacientů dluží celkem 34,4 tisíce korun.
"Exekucí jsme zatím nic nevymáhali. Poslední upomínku, kterou jsme zasílali v lednu, mají pacienti uhradit do 15. února," říká Tomáš Želazko, mluvčí Nemocnice Podlesí, která patří do sítě zdravotnických zařízení společnosti Agel.
"Část neuhrazených poplatků je součástí neukončených dědických řízení. Některé částky jsou ale nevymahatelné, jelikož dlužníky jsou bezdomovci nebo lidé, kteří nahlásili špatnou adresu bydliště. Náklady na zjišťování adres by v řadě případů převýšily dluh," vysvětluje.
Zdroj: Mladá Fronta DNES