Přeskočit na obsah

Třebíčská nemocnice svádí boj s pojišťovnou. O 130 lůžek

Snížit počet lůžek v třebíčské nemocnici až o sto třicet nyní požaduje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Nemocnice s takovým omezením nesouhlasí.

"Počet lůžek v naší nemocnici se snižoval už od roku 2010. Pokud bychom akceptovali návrh, snížili bychom o více než sto třicet lůžek. A to neodpovídá potřebám. Máme připraveny protinávrhy," vyjádřil se ředitel nemocnice Leoš Dostál. Konečné číslo je zatím stále předmětem jednání.

Ředitelé nemocnic na Vysočině na toto téma debatovali už několikrát. "Domlouváme se, co bychom mohli redukovat, aby nedošlo ke zhoršení dostupnosti péče," načrtl Dostál.

Ředitel jihlavské krajské pobočky VZP Jiří Kořínek má na věc svůj pohled: "Nejednáme o utlumení lůžek, jde o restrukturalizaci a optimalizaci lůžkového fondu. A to je velký rozdíl! A už vůbec nejde o utlumení zdravotní péče jako takové." Že by se měla změna dotknout zhruba sto třiceti postelí v nemocnici, Kořínek odmítl.

Co se tedy pod oním pojmem restrukturalizace a optimalizace skrývá? Jde o takzvaný společný lůžkový fond. V praxi to vypadá tak, že příbuzné obory mají společné postele, které využívají pro své pacienty. Například pacienti z ušního oddělení mohou sdílet pokoj s pacienty se zlomenou nohou.

Kraj nemocnicím pomoci nemůže

Právě v chirurgických odbornostech a ORL se ale restrukturalizace lůžkového fondu již v minulosti uskutečnila. "Nyní projednáváme spojený lůžkový fond interních oborů," nastínil Kořínek. Výsledek je prý zatím nejistý. "Jaká dohoda bude, nemohu předvídat," řekl ředitel pobočky pojišťovny. Šéf nemocnice Dostál potvrdil, že v nastoupeném trendu spojování lůžkového fondu hodlá jeho nemocnice nadále pokračovat. Na řadě je právě Kořínkem zmiňovaná restrukturalizace lůžek interních oborů.

Podle informací Deníku by mohlo dojít i na spojení lůžkového fondu u malých interních oborů – kožního, plicního a infekčního oddělení.

Intenzívní jednání proběhnou tento měsíc. Jak Kořínek zmínil,o lůžkách léčeben následné péče se zatím nejednalo.
Kraj jako zřizovatel zdravotnického zařízení v celé věci podle vysočinského hejtmana Jiřího Běhounka nic nezmůže. "My nemáme absolutně žádnou možnost vstupovat do smluvního vztahu mezi pojišťovnou a nemocnicí," řekl Běhounek. Podle něj měl už dříve kraj vůli o tom s nemocnicemi jednat, ale ty to odmítaly. "Teď jim pojišťovny vypověděly smlouvy. Samozřejmě to nenecháváme bez povšimnutí. Jednáme, jak se jednat dá," podotkl hejtman. Zdůraznil,že nemocnice se budou muset smířit s tím, že buď dostanou od pojišťovny peníze na to, co jsou schopny zajistit, anebo peníze nedostanou. "Pak zůstanou napospas záležitostem, které nebudou schopny řešit," varoval.

Podle Běhounka si nyní mnozí myslí, že za všechno mohou hejtmani. "Ti ovšem v rozpočtu peníze na zdravotnictví nemají," podotkl. Netajil se přitom rozhořčením, že potíže ve zdravotnictví se opakovaně neřeší. Právě otázky týkající se redukce lůžek budou silným tématem voleb.

 

Třebíčský deník

Zdroj: Třebíčský deník

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…