Třinecká nemocnice zavedla speciální léčbu
Nemocnice v Třinci na Frýdecko-Místecku začala používat speciální léčbu cévních mozkových příhod - systémovou trombolýzu. Zařadila se tak zhruba mezi 30 zařízení v zemi, které mají oprávnění tuto metodu vykonávat. Léčba spočívá ve zprůchodnění tepny, a to pomocí infuze s léčivem, které rozpustí krevní sraženinu uzavírající tepnu, řekla včera mluvčí nemocnice Lenka Franková.
Dodala, že dosud museli být pacienti na systémovou trombolýzu přepravováni do Ostravy. Ale právě čas hraje při této metodě velmi důležitou roli. Pacienti totiž mohou zákrok podstoupit pouze po dobu tří hodin od vzniku cévní mozkové příhody. Ta je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí a v rámci neurologických onemocnění hlavní příčinou invalidity.
Ročně je v Česku touto nemocí postiženo asi 40 000 lidí, což je téměř dvojnásobný výskyt v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie. Cévní mozkové příhody mohou být dvojího typu. První, méně časté, jsou způsobeny krvácením do mozkové tkáně. Příčinou 80 procent všech příhod je však ucpání přívodné mozkové cévy, a tedy náhlá nedokrevnost mozku. "Právě v těchto případech lze postiženému pomoci podáním systémové trombolýzy. Lidé doufají, že potíže brzy odezní, někteří příznaky mozkové příhody neznají a většinou si vůbec neuvědomují důležitost rychlého jednání," uvedl lékař třinecké nemocnice Radim Szotkowski.
Pacienti, kteří podstoupí tuto léčbu, přitom mají podle odborníků mnohem větší šanci na bezproblémový návrat do běžného života. "Podávání trombolýzy je sice nákladnou léčbou, pro pacienta ale znamená téměř o 30 procent větší šanci na uzdravení bez trvalých následků nebo pouze s minimálním postižením," doplnila Franková.
Systémovou trombolýzu mohou podle Frankové provádět zařízení, která jsou zařazena v mezinárodním registru pro trombolýzu. Tato zařízení musejí splňovat přísné podmínky, například odbornost personálu, kvalitní vybavení či návaznost dalších oborů.
K příznakům mozkové příhody patří například ochrnutí končetin, pokleslý ústní koutek, trnutí končetin nebo jejich snížená citlivost, porucha řeči, porucha vidění nebo závratě. V tomto případě by lidé okamžitě měli volat lékařskou záchrannou službu.
Zdroj: ČTK