U Ústavního soudu chce k poplatkům svědčit i člen Svazu pacientů
Svědectví k reformě veřejných financí a poplatkům ve zdravotnictví chtějí u Ústavního soudu podat i představitelé Svazu pacientů ČR. Výslech navrhli soudu prostřednictvím dopisu předsedovi Pavlu Rychetskému, kopii adresovali ČTK. Soud v úterý odročil jednání o poplatcích na 16. dubna kvůli výslechu předsedy vlády Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS).
Svaz pacientů není účastníkem řízení, a nemá tak právo navrhovat důkazy, možnost svědectví přesto není vyloučena. Výslech by mohli navrhnout sociální demokraté či komunisté, kteří prosazují zrušení reformy. Ústavní soud také podle zákona může rozhodnout o novém dokazování včetně výslechu svědka z vlastní vůle, bez podnětu zvenčí. "Soud samozřejmě dopis prostuduje a pak rozhodne, jak s návrhem naloží," řekl ČTK mluvčí ÚS Michal Spáčil.
"Pokud má být vyslechnuta strana výkonné moci, která prosadila neústavní poplatky v českém zdravotnictví, tak je na místě, aby byla vyslechnuta i strana pacientů, tedy spotřebitelů zdravotní péče, kterých se právě poplatky týkají a omezují dostupnost zdravotní péče," uvedl v dopise předseda Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. Navrhuje svědectví zástupce svazu Josefa Mrázka.
Ústavní soud využívá možnost vyslechnout svědka velmi zřídka, v posledních dvou letech se to u plenárních věcí nestalo. Řízení o reformě je však v mnohém výjimečné. Soud například zatím nikdy nerozdělil návrh na zrušení nějakého zákona na tři části.
Julínkovo svědectví navrhl předseda KSČM Vojtěch Filip, výslech Topolánka požadoval šéf poslanců ČSSD Michal Hašek. "Pan premiér bude muset velmi důkladně vysvětlit okolnosti vzniku reformního batohu. Z hlediska obsahu bude spolu s Tomášem Julínkem vysvětlovat otázku regulačního poplatku ve zdravotnictví," řekl ČTK v úterý Hašek.
Ústavní soudci budou mít 16. dubna na programu druhou část návrhu ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí. Druhý blok zahrnuje především změny ve zdravotnictví, a to včetně poplatků u lékaře, v lékárnách a při pobytu v nemocnicích. Topolánkovi cesta do Brna nevadí. "Ústavní soud přesvědčím o tom, že ten projekt je nejenom užitečný, ale že je i ústavní," uvedl premiér. Příležitost k vysvětlení vítá i Julínek.
Zdroj: ČTK