Univerzitní nemocnice místo fakultek - otázky a odpovědi
Máte-li dotazy k plánované transformaci nemocnic, zasílejte je na adresu: online@tribune.cz. Redakce bude vyřizovat pouze věcné a slušně formulované dotazy. Odpovídat na ně bude legislativní oddělení ministerstva zdravotnictví.
Pozn. Redakce MT ponechává odpovědích textu původní formulace návrhu.
Proč chce MZ změnit fakultní nemocnice na univerzitní nemocnice
Fakultní nemocnice by měly představovat poskytovatele zdravotních služeb poskytující zdravotní služby a provádějící výzkumnou činnost na nejvyšší úrovni. Stávající právní úprava však nevytváří optimální podmínky pro spolupráci fakultní nemocnice a příslušné vysoké školy a jejích lékařských fakult, čímž nedochází k využití potenciálu propojení poskytování zdravotních služeb a uskutečňování vzdělávání.
Jak se změní financování nemocnic po transformaci na univerzitní nemocnice
Právní forma fakultních nemocnic neodpovídá dnešnímu způsobu financování, kdy pouze zlomek jejich rozpočtu je napojen na státní rozpočet. Většinu finančních zdrojů, se kterými fakultní nemocnice hospodaří, tvoří úhrady za poskytovanou zdravotní péči ze systému veřejného zdravotního pojištění, prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Cílem věcného záměru je proto nahradit v případě fakultních nemocnic formu příspěvkové organizace novou právní formou. Tento nový druh právnické osoby je částečně podobný „ústavu“ v novém občanském zákoníku. Financování fakultních nemocnic je v současné době nesystematické. Do fakultní nemocnice přicházejí finanční prostředky z následujících zdrojů: úhrady od zdravotních pojišťoven za poskytnutou zdravotní péči, účelové a institucionální finanční prostředky k financování vědecké činnosti a výzkumu, investiční dotace ze státního rozpočtu, prostředky z fondů Evropské unie, dotace na rezidenční místa, příspěvek Ministerstva zdravotnictví na vybrané činnosti a příjmy z vlastní hospodářské činnosti.
Proč se z fakultek nestanou klasické příspěvkové organizace
Z výše uvedeného vyplývají tyto základní nedostatky stávající právní úpravy: překonaná právní forma příspěvkových organizací a s tím související dosud nedořešené právní - postavení fakultních nemocnic, vzájemné vztahy fakultní nemocnice a příslušné vysoké školy a jejích lékařských fakult. Návrh věcného záměru zákona se proto zaměřuje na přeměnu fakultních nemocnic, které jsou příspěvkovými organizacemi zřízenými Ministerstvem zdravotnictví, na univerzitní nemocnice s novou právní formou a vytvoření lepších podmínek pro spolupráci univerzitní nemocnice a vysoké školy a tím také pro zlepšení poskytování zdravotních služeb, uskutečňování výuky, vědy a výzkumu.
Proč se z fakultek stává nový právní subjekt, který dnešní zákon dosud nezná
Právní řád České republiky upravuje mnoho právních forem právnických osob, a to např. obchodní společnosti, nadace, nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, zájmová sdružení právnických osob, nicméně ani jedna z nich nebyla shledána plně vyhovující pro univerzitní nemocnice. Z uvedených důvodů je nejvhodnější vytvořit nový druh právnické osoby – univerzitní nemocnici.
Jakou budou mít univerzitní nemocnice právní úpravu
Předkládaný návrh věcného záměru zákona vychází z úpravy ústavu jako zvláštní formy právnické osoby v novém občanském zákoníku a vymezuje univerzitní nemocnici jako nový druh právnické osoby. Některé znaky univerzitní nemocnice jsou shodné se znaky ústavu. Univerzitní nemocnice budou současně poskytovat zdravotní služby, a to včetně poskytování vysoce specializované zdravotní péče, uskutečňovat a podílet se na výzkumné a vývojové činnosti a podílet se na vzdělávání zdravotnických pracovníků. Z těchto důvodů budou univerzitní nemocnice představovat základní prvky sítě zdravotnických zařízení v České republice. Univerzitní nemocnice budou vědeckovýzkumnými institucemi.
Jak bude garantován počet univerzitních nemocnic
Omezený počet univerzitních nemocnic, jejich taxativní výčet a přímá vazba na lékařskou fakultu – univerzitní nemocnice budou taxativně uvedeny v zákoně. Nový druh právnické osoby - zákonem bude vytvořena nová forma právnické osoby, kterou bude univerzitní nemocnice. Tato právní forma bude mít povahu veřejnoprávní korporace s majetkovým substrátem (účelové sdružení majetku, resp. fundace ve smyslu nového občanského zákoníku). Nebude se jednat o sdružení osob.
Proč nebudou univerzitní nemocnice usilovat o zisk
Účelem univerzitních nemocnic nebude dosahování zisku, nýbrž naplnění hlavní činnosti, tj. současně poskytování zdravotních služeb, uskutečňování a podílení se na výzkumné a vývojové činnosti a podílení se na výuce ve zdravotnických oborech, což jsou oblasti neoddělitelně spojené. Poskytování zdravotních služeb v co možná nejširším rozsahu totiž podmiňuje uskutečňování samotné výuky a výzkumu, neboť bez poskytování zdravotních služeb by nebylo možné výuku v potřebném rozsahu a zejména kvalitě zajišťovat. Nezisková povaha univerzitní nemocnice dále neznamená, že je zakázáno, aby dosahovala zisku, nýbrž znamená, že dosahování zisku není jejím hlavním účelem (její hlavní činností).
Jak budou univerzitní nemocnice spolupracovat s vysokými školami
Spolupráce Ministerstva zdravotnictví, vysoké školy a kraje na řízení univerzitní nemocnice – tento princip má spojitost s principem přímé vazby univerzitní nemocnice na lékařskou fakultu. Spolupráce Ministerstva zdravotnictví, vysoké školy a kraje se bude uskutečňovat zejména na úrovni hlavního orgánu univerzitní nemocnice, kterým bude správní rada. Vzhledem k tomu, že správní rada bude rozhodovat o koncepci rozvoje univerzitní nemocnice, přijímat důležité vnitřní předpisy, udělovat souhlas k významným majetkoprávním dispozicím a rozhodovat o řadě dalších skutečností, bude se spolupráce Ministerstva zdravotnictví, vysoké školy a kraje uskutečňovat ve všech důležitých aspektech chodu univerzitní nemocnice. Složení správní rady bude zaručovat, že u důležitých rozhodnutí bude nutný souhlas osob jmenovaných vysokou školou a ministrem zdravotnictví.
Jaké pravomoci bude mít ředitel univerzitní nemocnice
Ředitele jmenuje správní rada na základě výběrového řízení. Ředitel nesmí být členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob provozujících podnikatelskou činnost a nesmí se podílet na podnikání právnických ani fyzických osob působících v oblasti, která je předmětem činnosti univerzitní nemocnice. Uvedené omezení se nevztahuje na správu vlastního majetku a na činnost vykonávanou pro vysoké školy. je statutárním orgánem univerzitní nemocnice. Ředitel rozhoduje ve všech věcech univerzitní nemocnice, pokud nejsou zákonem svěřeny do působnosti správní rady, dozorčí rady nebo vědecké rady, zabezpečuje řádné vedení účetnictví, předkládá správní radě návrh rozpočtu, návrhy, které se týkají rozpočtu univerzitní nemocnice a jeho změn, a návrhy vnitřních předpisů univerzitní nemocnice určených statutem a jejich změn, předkládá správní radě návrhy na změny statutu, předkládá správní radě návrhy právních úkonů, k nimž se vyžaduje předchozí souhlas správní rady.
Jaké pravomoci bude mít správní rada
Správní rada má 9 členů. X jmenuje ministr zdravotnictví, X jmenuje rektor vysoké školy po projednání s děkanem příslušné lékařské fakulty, a X jmenuje kraj, na jehož území má univerzitní nemocnice sídlo. Počty členů správní rady jmenované ministrem zdravotnictví, rektorem vysoké školy a krajem budou uvedeny v návrhu zákona (paragrafované znění).
Pozn. Počty členů správní rady jmenované ministrem zdravotnictví, rektorem vysoké školy a krajem budou uvedeny v návrhu zákona (paragrafované znění).
Správní rada na návrh ředitele stanovuje směry činnosti univerzitní nemocnice a rozhoduje o koncepci jejího rozvoje, na návrh ředitele schvaluje rozpočet univerzitní nemocnice a jeho změny a střednědobý výhled jejího financování, vydává na návrh ředitele předchozí písemný souhlas k právním úkonům, kterými univerzitní nemocnice hodlá nabýt nebo převést nemovitý majetek nebo převést movitý majetek, jehož hodnota je vyšší než 10 000 000 Kč.
Člen správní rady nesmí být členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob provozujících podnikatelskou činnost a nesmí se podílet na podnikání právnických osob působících v oblasti, která je předmětem činnosti univerzitní nemocnice; člen správní rady se nesmí podílet na činnosti jiné právnické osoby, která je shodná s činností univerzitní nemocnice, jejíž správní rady je členem.
Jaké pravomoci bude mít dozorčí rada
Dozorčí rada má 5 členů. X jmenuje ministr zdravotnictví a X jmenuje rektor vysoké školy po projednání s děkanem příslušné lékařské fakulty a X volí zaměstnanci univerzitní nemocnice. Počty členů dozorčí rady jmenované ministrem zdravotnictví a rektorem vysoké školy a počet členů dozorčí rady volený zaměstnanci univerzitní nemocnice budou uvedeny v návrhu zákona (paragrafované znění).
Dozorčí rada vykonává dohled nad činností univerzitní nemocnice; za tím účelem jsou její členové na základě rozhodnutí dozorčí rady oprávněni kdykoliv nahlížet do účetních dokladů a dalších dokumentů univerzitní nemocnice, vyžadovat potřebná vysvětlení a zjišťovat skutečný stav; tím nejsou dotčeny povinnosti stanovené zvláštními právními předpisy,vykonává dohled nad hospodařením a nakládáním s majetkem univerzitní nemocnice..rozhoduje o odměně členů správní rady.
Jak budou univerzitní nemocnice hospodařit
Univerzitní nemocnice je oprávněna použít příjmy z veřejného zdravotního pojištění pouze na úhradu nákladů spojených s poskytováním zdravotních služeb (včetně nákladů spojených s provozem univerzitní nemocnice a její modernizací a nákladů na odměňování zaměstnanců, jedná-li se o náklady spojené s poskytováním zdravotních služeb). Náklady spojené výhradně s praktickou výukou studentů jsou hrazeny z příjmů od vysoké školy. Univerzitní nemocnice může kromě své hlavní činnosti provádět i další nebo jiné činnosti, kde další činností je činnost podle zvláštního zákona odlišná od hlavní činnosti a prováděná na základě požadavků příslušných organizačních složek státu nebo územních samosprávných celků ve veřejném zájmu a podporovaná z veřejných prostředků, jinou činností je činnost hospodářská odlišná od hlavní činnosti a další činnosti a prováděná za účelem dosažení zisku. Návrh zákona stanoví, co univerzitní nemocnice nemohou vykonávat jako jinou činnost. Příjmy z hlavní činnosti nemůže univerzitní nemocnice využít na úhradu nákladů na další nebo jinou činnost.
Vznik univerzitních nemocnic po právní stránce
Univerzitními nemocnicemi se stanou fakultní nemocnice, jejichž výčet bude obsažen v příloze zákona (paragrafové znění), a to k prvnímu dni kalendářního roku následujícího po účinnosti zákona. Univerzitní nemocnice musí do 3 měsíců od uvedeného dne podat návrh na zápis do rejstříku právnických osob a doložit potřebné doklady. Pracovněprávní vztahy zaměstnanců fakultních nemocnic zůstanou zachovány s tím, že zaměstnavatel se nemění, neboť fakultní nemocnice se přemění na univerzitní nemocnice. Za závazky fakultní nemocnice vzniklé v souvislosti s provozováním její hlavní činnosti před její přeměnou na univerzitní nemocnici ručí i po přeměně fakultní nemocnice na univerzitní nemocnici.
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz