Přeskočit na obsah

ÚOHS:Kraje nemohou zvýhodňovat rušením poplatků krajské nemocnice

Kraje vedené sociální demokracií by podle antimonopolního úřadu měly lidem raději proplácet zpět poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, tedy ve státních i soukromých. Pokud by tak činily jen v krajských nemocnicích, jak plánují, mohly by se vystavit riziku veřejné podpory a o takovém systému by musela rozhodovat Evropská komise. Novinářům to dnes řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina.

Zdůraznil, že ÚOHS zatím žádnou žádost o pomoc při posuzování nového systému neobdržel. V případě, že ho kraje vyzvou, je ochoten konzultovat s nimi pravidla tak, aby nevznikly problémy.

"My na svém záměru nic neměníme a když bude vznikat ta konkrétní technická část toho návrhu, tak nepochybně to s antimonopolním úřadem zkonzultujeme," řekl ČTK stínový ministr zdravotnictví a kandidát ČSSD na středočeského hejtmana David Rath.

"My nepůjdeme přes zákon, to ani nemůžeme. Manuál k tomu dostal za úkol zpracovat pro ČSSD David Rath, který má připravit jakousi rukověť toho systému pro všechny kraje," řekl ČTK budoucí liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

Od ledna lidé platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částkou je zpoplatněna i položka na receptu. Za den v nemocnici dají pacienti 60 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun. Poplatky zavedla vláda Mirka Topolánka (ODS). ČSSD, vítěz voleb ve všech krajích, chce systém změnit. Poplatky by za pacienty z krajských nemocnic platil krajský úřad.

Podle Peciny je důležité především to, aby peníze dostávali od kraje přímo občané, zároveň nesmí systém narušit trh. "Pokud by to mělo některá zařízení zvýhodňovat nad těmi jinými, potom je to asi o tom, abychom o tom programu hovořili, abychom ho zkoumali. V tuto chvíli je to jenom o těch mediálních prohlášeních," uvedl Pecina.

Záměr sociálních demokratů dnes kritizoval ministr Tomáš Julínek. "Neuvěřitelně nainvestovali do demagogické kampaně a teď si chtějí zachovat tvář, ale jak vidíte, vůbec nepromýšleli, jak to fakticky udělají," řekl dnes novinářům v Brně. Podle Julínka bylo od počátku jasné, že poplatky může změnit jen zákon, a tudíž nebyly tématem do regionálních voleb. Když se záměr uskuteční, vyvolá to podle ministra zmatek a z občanů lidi dvojí kategorie, podle toho, kam se půjdou nechat ošetřit. Může to prý také vytvořit ztrátu z peněz uspořených ve zdravotním pojištění a destabilizovat zdravotnictví.

Dnešní Hospodářské noviny uvádějí, že kromě Středočeského kraje chtějí proplácet všechny poplatky v krajských nemocnicích také lídři vítězné ČSSD na jižní Moravě a v Pardubickém kraji. V Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji a na Vysočině si pacienti i nadále budou hradit poplatky za pobyt na nemocničním lůžku. V Královéhradeckém kraji mají být od poplatků osvobozeni jen senioři a děti.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…